Godzilla II Král monster

Krypto-zoologická agentura Monarch se postaví proti baterii božských monster, včetně mocného Godzilla, který se srazí s Mothrou, Rodanem a jeho konečným nemesis, trojhlavým králem Ghidorahem.

Godzilla 2014 byla úplně jiný zážitek jako Godzilla 1998 - nejen kvůli jiné dekádě, kdy byla natočena a že se trikaři mohli vyřádit jinak než v minulém miléniu. Odlišný režisér (Gareth Edwards se často rád hraje jen s náznaky) a pojetí některým divákům imponovalo, ale jiní si stěžovali, že první polovina byla pouze příprava na pořádnou destrukci v druhé. Film najednou skončil a oni chtěli vidět více ...

Dobrá zpráva na začátek dvojky: bude zde více monster i akce. No přibylo i minut v celkové stopáži a to je výzva pro znovu jiného režiséra. Michael Dougherty toho hodně nenatočil (menší horory jako Trick or Treat a Krampus), proto je překvapivé vidět odvahu studia Warner Bros. dát mu obrovský projekt pod palec. Dougherty nás nešetří od začátku, což je pouze plus - namísto náznaků se jde rychle k věci. Vidíme zde snahu vědkyně a její dcery komunikovat s novým druhem titána (tak se jmenuje Godzilla a její podobní), i propadnutí základny záhadným chlápkem s nebezpečnou jednotkou.

Seznamte se, vědkyně je Emma Russell a někde v americké divočině je její manžel Mark. Při útoku Godzilly roce 2014 si Emma řekla, že titány nenechá na pokoji a studuje jich v rámci organizace Monarch. Výhoda dvojky Godzilly je, že nepotřebuje ani nechce představovat protagonistu. Třeba počítat s tím, že alespoň tušíte, že je to velká příšera, ale má tendence chránit lidi.

Co se nedá říct o zbytku pelotonu, který o lidi buď nemá zájem nebo má s nimi jiné (většinou) destrukční plány. Autoři jednoznačně vsadili na to, že budou představovat jiná monstra, každé má jiný design a schopnosti. Fanoušci by měli tleskat jakmile se objeví jejich silueta nebo se vzpomene jejich jméno (Mothra, Rodan, Ghidorah), ale ani ostatní nepřijdou zkrátka, neboť Dougherty jejich servíruje postupně. A není jich příliš mnoho, což je obrovské plus - ačkoli byste se sami rádi dozvěděli, co se skrývá pod německým kopcem, netřeba vyložit všechny karty v této části.

 

Lucie Opltová hodnotí: 80%
Verdikt: V jistém směru vás může Godzilla II uspokojit více než jednička. Neboť jde přímo po akci, nevymýšlí si spoustu zbytečné teorie (ačkoli ta jedna o koexistenci titánů a lidí není marná) a nové monstra jsou fajn. Je škoda, že některé už přijdou pozdě, ale sérii třeba živit a o rok se již postaví proti Godzilly i borec ze Skull Island.

KOMENTÁRE

#4 Napísané 02.06.2019 14:56
Tak podle recenze na novou Godzillu určitě zajdu! ;)