Sedmihodinová verze obou kapitol IT

Andy Muschietti, režisér obou výdělečných dílů TO projevil zájem o vytvoření speciální sedmihodinové verze, která spojí stávající filmy a doplní je o nově natočené i nezveřejněné záběry, které se nedostaly do kino verzí těchto rádoby hororů. 


Obě nové filmové adaptace IT jsou finančně výdělečné, ačkoliv se nejedná o důstojná přenesení Kingova proslulého románu. Jakoby Andy Muschietti nepochopil, v čem tkví síla předlohy a tak natočil schématické, hloupé, nestrašidelné a častokrát otravné filmy z nichž jeden trpí i po stránce tempa. Lidem však stačí poměrně málo a horory jsou stále velmi oblíbeným žánrem, proto jsou oba filmy finančně úspěšné (první i druhá kapitola se dostala na vrchol nejvyšších hororových openingů) a oba si našli své fanoušky. Přesto se jedná o selhání na několika úrovních a já nevěřím tomu, že 2 hodiny stopáže navíc napraví společné nedostatky obou filmů.

Oba díly čítají dohromady 5 hodin a Muschietti řekl v interview u Syfy Wire, že hodlá vytvořit sedmihodinový supercut se všemi nepoužitými a dodal, že hodlá ještě nějaké dotočit. Prý ještě neskončil. My zas nevíme, co přesně neskončilo v kino verzích filmů, ale dotáčky by lze šlo provést jen s dospělými herci, páč ti dětští rostou. Uvidíme, čemu film bude věnovat prostor v těch dvou nových hodinách. Nejvíc by ho potřebovaly samotné postavy.Výhoda Kingovi knihy je ve fázování. Prolínají se kapitoly s dětmi a dospělými, takže jakmile ke konci knihy vrcholí linka s dětmi, tak vrcholí i linka s dospělými, což po stránce gradace děje fungovalo neskutečně. To však klade větší nároky na literární um, protože spisovatel musí  neustále dbát na přirozené propojování dvou časových linek, aby dílo nakonec dosáhlo finálního ucelení.

Bylo by zajímavé, kdyby se Muschietti pokusil o stejný přístup s prokládáním dějových linek. Mohl by tím rozmělnit repetetivní prostřední hodinu druhé kapitoly. Beztak si ale myslím, že přístup k látce byl od počátku mířený na nevkus tupé masy a proto vady filmu nebude možné do větší míry odstranit.

Viktor Klein hodnotí:20%

Reklama

KOMENTÁŘE

#15 Napsané 19.09.2019 17:22
Skoda tocit nieco dalsie, jeden film bol vacsia katastrofa jak druhy !