NEJLEPŠÍ A NEJZAJÍMAVĚJŠÍ AKČNÍ FILMY (1.část, roky 1980-1989)

František Jukl (Fr)
Dne 21.11.2019 o 22:53
Novinka o filmu:
Smrtonosná past
Žánr:
Action, Thriller,
Informace:
USA, 1988, 132 minut
V kinech od 20.07.1988
Objednat na ALZA.CZ
Režie:
John McTiernan,

Existuje hodně filmových žebříčků. Od těch akademických až po ty, ve kterých svoje topky zveřejňují obyčejní filmový nadšenci. Nejčastěji se jedná o desítku nejoblíbenějších filmů… Akčních, hororů, komedií... Naše redakce se rozhodla vytvořit podobný žebříček. Ovšem dáme si s tím víc práce a pokusíme se vybrat nejen nejlepší, ale také NEJZAJÍMAVĚJŠÍ filmy podle žánrů a desetiletí. Filmů nebude přesně daný počet. Budeme se snažit vybrat ty nejzásadnější… Prostě ty, které by – pokud je neznáte, neměli uniknout vaší pozornosti. A je celkem jedno, jestli měli (nebo neměli) větší umělecké ambice. Vzhledem k našemu věku – budou prvním hodnoceným obdobím léta osmdesátá (1980-1989).

Osmdesátky. Zlatý věk akčního filmu! Někoho přepadá záchvat nostalgie, jiný se baví tím, co tenkrát filmovým fandům připadalo z technického hlediska neuvěřitelné a fantastické. Filmy plné nesmrtelných hlášek, ale také žánrových klišé. Každopádně tu byl nástup nových akčních hvězd před, ale i za kamerou. A s některými se setkáváme na filmovém plátně doposud.

Když to tady tak dávám dohromady, napadá mě, jak ten čas letí. Většinu z těchto filmů jsem prvně viděl na VHS s „parádním“ monodabingem a přesto (nebo možná proto?) je mám stále v živé paměti.


17.) KILLER (1989)

V osmdesátkovým výběru nesmí chybět hongkongská škola – režisér John Woo a herec Yun-Fat Chow. Killer, to je akční thriller plný brutální akce, který ovlivnil třeba Tarantina, Rodrigueze či Luca Bessona.

16.) TANGO A CASH (1989)

Sylvester Stallone a Kurt Russel jako dvojka nesourodejch poldů k pohledání (ano už zase!). Dobrá zábava se spoustou hlášek v režii ruskýho emigranta (kterej film nedokončil) si vysloužila několik nominací na Zlatou malinu. Akční publikum to ovšem tak tragicky nevidělo.

15.) KRVAVÝ SPORT (1988)

Nejznámější arénovka nabitá různými styly asijských bojových umění vyprávějící o životě a začátcích skutečného "bojového umělce" Franka Duxe, měla rozpočet cca 2 miliony $ a utržila 65 miliónů. Ale hlavně přivedla na svět další akční hvězdu: Jeana Clouda van Damma.

14.) GIGANT SHAOLINU (1980)

Jeden z prvních kung-fu snímků, kterej viděl snad každej jejich fanda. Dnešní generace asi těžko pochopí, že tenkrát podobný filmy vzbuzovali nadšení. A v tomhle je všechno, co je třeba - herecký přehrávání, typickej kung-fu příběh, groteskní humor, bojový scény a parádní choreografie. Prostě nostalgie jako hrom!

13.) NINJA COMMANDO (1982)

Jak jsem psal v úvodu – jako každý žebříček, je i tento (více méně) individuálně pocitovej. Jako malej kluk jsem obdivoval umění nindžů, speciálně vycvičených jedinců pro špionážní účely ve feudálním Japonsku. V osmdesátých letech si Hiroyuki Sanada myslel, že prorazí jako akční hrdina. Film o tom, jak mstící se ninja narazí na stejně dobrýho protivníka není žádný drama, ale komedie (i když většinou  jde o takovej ten dětinskej humor) se spoustou akce. A režisér Corey Yuen slušně potrénoval na prvního Kurýra.

12.) ROBOCOP (1987)

Režisérský hitmaker Paul Verhoeven a scénárista Edward Neumeier (ještě se předvede ve Hvězdný pěchotě - 1997) stvořili jednu z kultovních postav akčního filmu, neporazitelného Robocopa. Policista Alex Murphy, je brutálně zavražděn kriminálním gangem a na scénu se vrací jako kyborg. Film byl natočen za 13 milionů USD a vydělal 60 milionů USD.

11.) ROCKY IV (1985)

Po čtvrtý to samý, ovšem teprve po druhý (po fajnový jedničce) jde o něco víc. Sly získal další nominace na Zlatou malinu, ale kdo by si s tím lámal hlavu, že? Dobro proti zlu, USA proti Sovětskýmu svazu a touha pomstít kamaráda. Třetí nejvýdělečnější snímek toho roku (tržby 300 milionů dolarů, tj. stonásobek rozpočtu) kterej ideově stárne, ale duch doby v něm zůstává.

10.) POLICE STORY (1985)

Co by to bylo za akční „osmdesátky“ bez Jackieho Chana! Hongkongskou předělávku amerického snímku Ochránce (1985) Jackie natočil jako reakci na zklamání z filmování v USA. Film toho roku ovládl Hong Kong Film Awards a on sám ho považuje (z pohledu akce) za svůj nejlepší.

9.) SMRTONOSNÁ ZBRAŇ 2 (1989)

Dva roky po úspěchu jedničky sází režisér Richard Donner na jistotu. Z Martina a Rogera se stávají opravdoví parťáci a tohle akční a vtipný pokračování je dle mnohých lepší než první díl.

8.) PREDÁTOR (1987)

Mimozemskej lovec vs. Arnold Schwarzenegger. Režisér John McTiernan perfektně mixuje směs akce, sci-fi a hororu kdesi v džungli, partička komandos cedí hlášky a Predátor loví. A loví. Druhá kultovní Arnieho role a dnes už filmová klasika.

7.) ŠÍLENÝ MAX 2 – BOJOVNÍK SILNIC (1981)

V osmdesátkách post-katastrofická budoucnost nikdy nevypadala líp! Než Mel Gibson „odešel“ do Hollywoodu, byl už po celým světě známej jako silniční válečník a osamělej chlápek, kterýmu říkali Max. Nejen pro režiséra George Millera je tenhle film „něco víc“. O 34 let později totiž Maxe poslal na další Zběsilou cestu. Spousta akce a dle samotnýho Gibsona, který měl v celým filmu jen 16 řádek dialogů, nejlepší díl trilogie.

6.) RAMBO 2 (1985)

Po více méně dramatické jedničce, nastupuje Stallonův hrdina na akční, vlasteneckou vlnu. Vzpomínám, jak jsem žasnul nad „lukostřelbou“, nad maskovacími dovednostmi, ale hlavně nad tím, že vojáci ze SSSR můžou umírat v americkým filmu.

5.) KOMANDO (1985)

Béčková klasika! Každej to má na vždy před očima: na začátku se Arnie prochází se s čtyřmetrovou kládou na rameni po lese, a na konci sám zlikviduje celou armádu. Jednoduchý a zábavný!

4.) HIGHLANDER (1986)

Filmový Tarzan Christopher Lambert jako Connor MacLeod, obchodník se starožitnostmi, jehož cesta vede přes staletí a souboj, který začal v roce 1536 na skotských pláních se dokončil o čtyři sta padesát let později v New Yorku. Film, ve kterém je hudba skupiny Queen nemůže bejt špatnej! A tenhle o nesmrtelným skotským horalovi je pro mnohé kultovním (takže nesmrtelným) snímkem. A všichni víme, že už nikdy nemělo vzniknout žádný pokračování.

3.) SMRTONOSNÁ ZBRAŇ (1987)

Černošskej seržant Roger Murtaugh, dostává novýho parťáka, bílýho seržanta Martina Rigse. Z počátku si nepadnou do oka… Do oka ale padli divákům a byli z toho další tři pokračování. Scénárista Shane Black, (ten který pak nadchl Posledním skautem) vytvořil hláškující a nesourodou dvojici (Danny Glover – Mel Gibson), která díky režii Richarda Donnera nasadila parťáckejm filmům hodně vysokou laťku.

2.) TERMINÁTOR (1984)

Já se vrátím… pronesl tehdy kybork potaženej lidskou tkání. A nekecal! Letos je zpět po páté. Tehdy mladý scénárista a režisér James Cameron natočil jeden z nejvýznamnějších filmů osmdesátých let. A pro Arnolda Schwarzeneggera, který měl obavy, aby role záporáka neměla vliv na jeho další kariéru, to byla role snů. Pronesl 71 slov, zinkasoval jeden milion dolarů a stal se filmovou hvězdou.

1). SMRTONOSNÁ PAST (1988)

Osamocenej, unavenej, sarkastickej polda John McClane a sečtělej terorista Alan Rickman v téměř vánočním a zlomovým akčním bijáku. Režisér John McTiernan po Predátorovi tentokrát odstartoval Willisovu drsňácky uhláškovanou kariéru a vytvořil pravidlo, že (nejen) akční film je tak dobrej, jako je dobrej zápornej hrdina. I po letech je stále na co koukat (a co poslouchat!).

A jeden pod čarou…

OSAMĚLÝ VLK MCQUADE (1983)

Bylo by smutný, kdyby se v žebříčku neobjevil ani jeden film s legendou akčních karate filmů Chuckem Norrisem. Prostě ten, který umí jen dvě věci: chodit a zabíjet si svý místo v našem žebříčku zaslouží. Byť pod čarou. Herce v dnešní době znají všichni spíš kvůli ohromnému množství vtipů, které začali vznikat po jeho účinkování v seriálu Walker, Texas Rangers! Také tenhle film je samozřejmě sbírkou nejtypičtějších klišé, ale role drsnýho muže zákona J. McQuada je asi jeho nejlepší. Navíc jde o jedinej film, ve kterém má důstojnýho protivníka, kterým není nikdo jiný než další legenda podobných filmů David Carradine.

Na koho se nedostalo…

Michael Dudikoff a série AMERICKÝ NINJA. Filmy, ve kterých se to hemžilo maskovanými bojovníky měli jedinou úlohu – bavit. No a Michael se díky roli vojína Joe Armstronga, kterej vládne stejným kumštem jako japonští bojovníci (a navíc byl i fotogenickej!) stal hvězdou béčkovejch akčňáků, jenž kolovali republikou na videokazetách. Na zařazení do žebříčku to není, ale opomenout ho by nebylo fér.

HROZBA SMRTI (1989) a Patrick Swayze. Hříšný tanečník Swayze svým fanynkám předvedl, že ho doma nevedli jenom k tanci. Role drsnýho vyhazovače, stojícího proti přesile mu sekla,  ovšem i filmový fanoušci viděli tu scénáristicky odfláknutou práci. Film je veden v knize vítězů Zlatých malin jako jeden z nejsympatičtějších špatných filmů.

Clint Eastwood. Drsný Harry válel v sedmdesátkách. V roce 1983 se nekonformní policejní inspektor vrátil po čtvrté, snímkem NÁHLÝ ÚDER. Ovšem bylo jasné, že Harry Callahan brzy odejde do filmovýho důchodu.

Z uvedeného výčtu je celkem jasné, kdo tenkrát určoval tempo v akčním žánru. Myslím, že ani pro dnešní generaci tam není mnoho překvapivých jmen. Akční žánr byl a bude! Ale osmdesátky byly jen jedny…

 

František Jukl (Fr) hodnotí: 100%

Reklama

KOMENTÁŘE

Zatím nebyl přidán žádný komentář.