Disney+ Filmový gigant vtrhnul do světa online videa

František Jukl (Fr)
Dne 07.12.2019 o 21:44
Novinka o seriálu:
Chip 'n' Dale Rescue Rangers
Informace:
USA, 1988, 22 minut
V kinech od 04.03.1989
Objednat na ALZA.CZ
Režie:
N/A,
Scénář:
N/A,

16. října 1923 založili bratři Walt a Roy Disneyovi animované studio Disney Brothers. Tenkrát jistě netušili, že vzniká jedno z největších filmových studií. The Walt Disney Company je nadnárodním mediálním a zábavním konglomerátem, vlastnící zábavní parky, televizní stanice, hudební vydavatelství, rádia, webové portály a od 12. listopadu 2019 také televizní streamovací službu Disney Plus.


Konkurovat trhu, kterému dominuje společnost Netflix se rozhodl Disney postupně. K první vlně, zahrnující Spojené státy Americké, Kanadu a Nizozemí se 19. listopadu přidali Austrálie, Nový Zéland a Portoriko. Příští rok v březnu budou následovat vybrané západoevropské státy a někdy v září 2021 dojde na země východní Evropy.

Zájem překonal očekávání. Díky propracovanému marketingu, bylo krátce po spuštění služby registrováno 10 milionů uživatelů, takže společnost řešila technické problémy s přetíženými servery. (Pobídky k registraci ke službě běžely během nejsledovanějších televizních pořadů na stanici ABC, polepené logem Disney + jezdily autobusy v zábavním parku Walt Disney World, zákazníci operátora Verizon s tarifem Unlimited dostali roční předplatné jako dárek a všichni nově registrovaní mají možnost si nabídku vyzkoušet na sedm dní zdarma.)

Posláním společnosti je bavit, informovat a inspirovat lidi pomocí síly originálního vyprávění a kultovních značek.

Proto u Disneyho neponechávají nic náhodě a nabídnou největší hity, originální tvorbu i filmy a seriály z filmové a televizní divize 21st Century Fox, National Geographic, Pixaru, Marvelu a LucasFilmu. V současnosti katalog obsahuje kolem 500 filmů a zhruba 7500 epizod seriálů. Diváci se můžou těšit třeba na animáky „SNĚHURKA A SEDM TRPASLÍKŮ“, „KRÁSKA A ZVÍŘE“, „PINOCCHIO“, „LVÍ KRÁL“, „SIMPSONOVI“, „ÚŽASŇÁKOVI“, slavné seriály jako je „RYCHLÁ ROTA“ nebo „MY Z KAČEROVA“ a hrané remaky jako je „KNIHA DŽUNGLÍ“, „DUMBO“ či „LVÍ KRÁL“. Chybět zatím bude Spider-Man a Neuvěřitelný Hulk, kteří patří konkurenci. Stejný problém je s obsahem, který získali nákupem konkurenčního studia Fox. Diváci se musí spokojit pouze se starými díly „STAR WARS“, „AVATAR“em a Kevinem, který je „SÁM DOMA“. Oproti tomu trilogie „PŘÍBĚH HRAČEK“ a filmy Star Wars budou poprvé zpřístupněny v rozlišení 4K (Ultra HD).

Za zmínku stojí připravované seriály podle filmů „MUZIKÁL ZE STŘEDNÍ“, hudební reality show „ENCORE“ s Katie Bell, či neortodoxní reality show „SVĚT PODLE JEFFA GOLDBLUMA“. Vánoční komedie „NOELLE“ s Annou Kendrick o ztraceném Santa Clausovi, stejně jako remake animáku „LADY A TRAMP“, nepůjdou do kin, ale budou exkluzivně k dispozici jen na Disney+. Na jaro 2021 jsou ohlášeny Marvelovské seriály „WANDAVISION“ nebo „LOKI“. Ten samý rok se také dočkáme dalšího seriálu ze světa Star Wars – „OBI-WAN“, s Ewanem McGregorem. Nové díly seriálů (včetně sci-fi série „The MANDALORIAN“, která také patří do franšízy Star Wars) budou mít premiéru vždy v pátek. Nebudou tedy nabízeny formou, na jakou jsme zvyklý u Netflixu. Než doběhnou stávající staré smlouvy, bude se nabídka v jednotlivých zemích lišit.

Nesmíme zapomenout na provázání Disney Plus s další streamovací službou Hulu. V ní totiž Disney drží fakticky stoprocentní podíl. Obsahem si tyto služby konkurovat nebudou, protože Hulu se zaměřuje především na dospělejší obsah, takže američtí diváci uvidí seriály jako „24 HODIN“, „DR. HOUSE“, „ZTRACENI“ nebo „ZOUFALÉ MANŽELKY“. Očekává se, že podobně to bude se sérií „VETŘELEC“, „PREDÁTOR“, „SMRTONOSNÁ PAST“, „PLANETA OPIC“, ale také „X-MEN“ a „PŘÍBĚH SLUŽEBNICE“.

V návaznosti na oznámení o spuštění služby Disney Plus, zveřejnila v červnu 2019 Americká banka Morgan Stanley svůj odhad vývoje ceny akcií společnosti Disney. Předpokládá, že by se mohli zhodnotit o pětinu.

Kromě obsahu chce Disney+ konkurovat také cenou. Poplatek je 7 euro (180,-Kč) měsíčně nebo 70 euro (1800,-Kč) ročně. Pro americké diváky je k dispozici i balíček s dalšími streamovacími službami ESPN+ a Hulu za 12,99 dolaru měsíčně. Obsah je možné stahovat až na 10 zařízení, domácnost si může nastavit sedm uživatelských profilů a souběžně se mohou na obsah dívat čtyři uživatelé. Je tak levnější než konkurenční Netflix, jehož tarify stojí mezi 199,-Kč až 319,-Kč v závislosti na maximální technické kvalitě a nemá roční zvýhodnění. Disney+ má jeden tarif, který rovnou nabídne prostorový zvuk a obraz v rozlišení 4K a s HDR (ne všude bude taková kvalita dostupná).

Služba chce mít do pěti let mezi 60 a 90 miliony předplatitelů. Jen pro srovnání, Netflix jich má aktuálně 158 milionů. Možná proto se nové konkurence neobává. Očekává spíše urychlení přechodu diváků od tradičních televizních služeb k těm streamovacím.

V České republice je dále možno využívat následující on-line videotéky:

HBO GO - stačí být předplatitelem televize HBO

Google Play – můžete zakoupit jednotlivé filmy v aplikaci Obchod Google Play a sledovat je bez časového omezení - film vám tedy zůstane doživotně, nebo si film půjčíte - většinou je to na 30 dnů. Každá položka má stanovenou svou cenu jak pro koupi, tak i pro půjčení. Ceny se pohybují mezi 80-500 Kč, vyskytují se zde ale i položky zdarma

iPrima - obsah je tvořen pořady skupiny Prima. Kompletní archiv je zdarma, obsahuje však reklamy (banery i videa). Bez reklam je Premium účet. Základní předplatné na 1 měsíc je za 59 Kč. (6 měsíců= 299 Kč / 12 měsíců =549 Kč)

iVysílání - bezplatný internetový archiv odvysílaných pořadů České televize

VOYO - internetová videotéka společnosti TV Nova s.r.o. Jedná se o největší videotéku svého druhu v ČR. Prvních 7 dní je zdarma. Poté je měsíční cena 159 Kč. (3 měsíce = 459 Kč/ 6 měsíců = 899 Kč/ 1 rok = 1 759 Kč)

O2TV Videotéka - slouží k půjčování filmů, které se nestahují, ale přímo přehrávají. Film je vypůjčený vždy na 48 hodin, pustit si jej můžete i vícekrát. Cena je cca 50Kč za položku.

Amazon Prime Video – v knihovně tisíce filmů a seriálů (aktuálně jen pár s českou podporou). Prvních 6 měsíců = 2,99 eur/měsíc, po půl roce se cena mění na 5,99 eur/měsíc. Pokud jste členy klubu Amazon Prime, platíte měsíčně 12,99 dolarů a můžete využívat další výhody, které Amazon nabízí.

František Jukl (Fr) hodnotí:100%

Reklama

KOMENTÁŘE

Zatím nebyl přidán žádný komentář.