Ceny BAFTA 2020 rozdány, konalo se překvapení?

73. ročník udílení cen BAFTA (Filmové ceny britské akademie) jsou za námi. Ceny byly rozdány v Royal Albert Hall v Londýně. Další předpověď k blížícím se Oscarům, jak to vše dopadlo?


Největší úspěch měl snímek 1917 od Sama Mendese, ten si odnesl celkem 7 sošek, včetně těch hlavních za Nejlepší film, Nejlepšího režiséra i cenu pro Nejlepší kameru (Roger Deakins).

Film Joker od Todda Phillipse, celkem s 11 nominacemi získal 3 ceny, nečekaně za Hlavní mužskou roli, kterou si Joaquin Phoenix opravdu zasloužil (takže toho Oscara by měl mít už jistého). A nadaná Hildur Guðnadóttir z Islandu za Nejlepší hudbu. Překvapivě Joker získal i cenu za casting, očividně se jim obsazení Jokera podařilo a stačilo jedno dobré obsazení.

U dalších ocenění se také žádné překvapení nekonalo, Nejlepší ženský výkon opět získala Renée Zellweger za snímek Judy, kde ztvárnila známou zpěvačku a herečku Judy Garland. Ve vedlejších hereckých kategorií zvítězili Laura Dern (Manželská historie) a Brad Pitt (Tenkrát v Hollywoodu). Ten si pravděpodobně jde pro svého prvního Oscara.

U adaptovaného scénáře máme první boj, favoritem byl Quentin Tarantino, ale britové se rozhodli pro Taika Waititi za Králíčka Jojo. Tento novozélanďan se proslavil snímkem What we do in the shadows (Co děláme v temnotách) a zanedlouho si ho k sobě přivzal i Marvel pro snímek Thor: Ragnarok. Ale snímkem, kterým si mě také získal byl Hunt for the wilderpeople (Hon na pačlověky) o nezvladatelném teenagerovi, který skončí po několikáté v jiné pěstounské péči. Tentokrát, ale bude u Sama Neilla a pozná krásnou, ale krutou přírodu Nového Zélandu.

U Neanglicky mluveného filmu se také žádné překvapení nekonalo, korejský Parazit vítězí, kde se dá. V kategorii Animovaný film byla vybrána kouzelná vánoční pohádka Klaus od španěla Sergio Pablose. Pro miláška za výjimečný britský přínos filmu si přišel Glum, alias Andy Serkis.

Níže v odkazu se můžete mrknout na veškerý seznam vítězů.

http://www.bafta.org/film/awards/ee-british-academy-film-awards-nominees-winners-2020/

Michaela Švehlová zatím tento film nehodnotil/a.

Reklama

KOMENTÁŘE

Zatím nebyl přidán žádný komentář.