Oscar 2020: Prestižní ceny uděleny

Z neděle na pondělí udělovala Akademie zlaté sošky a letošek se zapsal do historie. 92. ročník Oscarů se konal v Los Angeles v Dolby Theatre a večer byl jedno velké překvapení. And The Oscar Goes To…


Jedná se o korejský film Parazit, nejen, že zvítězil v kategorii Nejlepší mezinárodní film, Nejlepší původní scénář, ale také i za Nejlepší režii a hlavně tu největší cenu získal, za Nejlepší film roku 2019. Což se stalo v historii úplně poprvé, aby sošku za Nejlepší film dostal cizojazyčný snímek. Velkým favoritem pro plešouna za rok 2019 bylo válečné Mendesovo 1917, to si nakonec odneslo sošky za Nejlepší kameru (Roger Deakins), Nejlepší vizuální efekty a Nejlepší mix zvuku.

Nejlepší adaptovaný scénář si zaslouženě odnesl Taika Waititi za Králíčka Jojo (kdo tento film ještě neviděl, měl by to napravit, Taika si postavu Hitlera vyšvihl parádně a bylo vidět, že si natáčení velice užívá).

Co se týče herecké kategorie, žádná překvapení se nekonala a za Hlavní mužský herecký výkon si došel Joaquin Phoenix, což byl jeho první Oscar, celkem nominací měl už čtyři a v Zlatých Globech zvítězil dvakrát, ze šesti nominací. U Nejlepší herečky v hlavní roli se také žádné překvapení nekonalo a cenu dostala Renée Zellweger za roli Judy Garland ve filmu Judy. Renée má na kontě už dva Oscary (první za Návrat do Cold Mountain, Vedlejší herečka) a čtyři Zlaté Globy.

Nejlepší herečka ve vedlejší roli byla oceněna Laura Dern za výkon ve filmu Manželská historie. Její první Oscar a Zlatých Globů má už pět. Tuto herečku si nejvíce pamatuji z Jurského parku z roku 1993 od velikána Spielberga. A Brad Pitt si také konečně odnesl svého prvního Oscara, co se týče ocenění za herectví a to ve vedlejší roli. Jednoho Oscara už má a to za film 12 let v řetězech, byl jeden z mála producentů. Jinak Globy má už dva a první byl za film 12 opic, kde si zahrál po boku Bruce Willise.

Cenu za Nejlepší animovaný film získalo Toy Story 4: Příběh hraček. Ocenění, které mě potěšilo bylo za hudbu, která putovala na Island pro talentovanou Hildur Guðnadóttir za film Joker. Její hudbu jste mohli slyšet už v minisérii Chernobyl, či ve filmu Sicario 2: Soldado. V kategorii Nejlepší animovaný krátký film byla i nominovaná studentka pražského FAMU, za loutkový krátkometrážní film Dcera, cenu bohužel nezískala, ale byla oceněna na několika festivalech a získala třeba i studentského Oscara.

Celkový přehled nominovaných a vítězů můžete omrknout zde:

https://oscar.go.com/news/winners/oscar-winners-2020-see-the-full-list

Michaela Švehlová zatím tento film nehodnotil/a.

Reklama

Chcete zde mít vaši reklamu?
info@moviefan.cz

KOMENTÁŘE

Zatím nebyl přidán žádný komentář.