NEJLEPŠÍ A NEJZAJÍMAVĚJŠÍ AKČNÍ FILMY (3.část, roky 2000–2009)

V novém miléniu se na výsluní pomalu (ale jistě) derou superhrdinové. Vládne mu Christopher Nolan s Batmanem, Avangers o sobě dávají vědět Iron Manem a X–Meni to rozjíždějí ve velkém. Spider–Man (pod taktovkou Sama Raimiho) zatím netuší, co ho jednou čeká. Nesmazatelně se do našich srdcí zapsal agent bez minulosti Jason Bourne. Proměnou prošel agent jejího veličenstva 007. Konečně se totiž zpřístupnil širšímu diváckému spektru. Srdce našince zaplesalo nad počtem filmů, ve kterých figuruje jméno Karel Roden. „Obyčejné“ karate vystřídalo efektní wu šu, mezi „áčkový“ akční hrdiny se konečně zařadily i ženy. Svalnatí drsňáci se definitivně ztratili v „béčkových“ vodách. Teda až na jednoho. Silvester Stallone pochopil, co lidi chtějí a Rambo jim to dal. Všechno.

Výběr (jako vždy) nebyl vůbec jednoduchý. A jestli někdy budete hledat ten správný film, doufáme, že v našem výčtu nebude chybět.


28.) GRINDHOUSE: PLANETA TEROR (2007)

Zatímco Tarantinovo „Auto zabiják“ patřící do projektu Grindhouse (pocta béčkovým filmům 70. let) propadlo, zombie vyvražďovačka Roberta Rodrigueze… vlastně celkem taky. A přitom je to parodie plná černýho humoru a akce.

27.) WANTED (2008)

Drsný akční komiks od ruského režiséra Timura Bekmambetova, který ve své hollywoodské premiéře před kamerou dirigoval Jamese McAvoye, Angelinu Jolie a Morgana Freemana. Já osobně bych film čekal vejš…

26.) UTRŽENÝ ZE ŘETĚZU (2005)

Dvojice Leterrier – Besson už má za sebou „Kurýra“. Tentokrát pod jejich vedením hraje slepý Morgan Freeman na piano a naslouchá mu mentálně zaostalý Danny. Když se zrovna nerve. Akční drama, ve kterém Jet Li předvádí nejen bojový kumšt, ale i herectví.

25.) SMRTONOSNÁ PAST 4.0 (2007)

Hrdina proti své vůli, John McClane, má další blbej den. Policista ze starý školy v podání Bruce Willise dělá to, co umí nejlíp – likviduje teroristy všeho druhu a všech národností. Už po čtvrté!

24.) SPIDER-MAN 2 (2004)

Kasovní úspěch jedničky znamenal návrat Petera Parkera, který řeší problémy s nejlepším kamarádem Harrym. Aby toho nebylo málo, je tady ještě šílený Dr. Octopus. Sam Raimi opět perfektně propojil Spidermanovu lidskou a nadpřirozenou stránku.

23.) ZBĚSILÝ ÚTĚK (2006)

Paul Walker, Vera Farmiga a Karel Roden v adrenalinový jízdě plný prekérních situací, které zúčastnění řeší pod tlakem a ve stresu. Krvavý, místy úchylný, ale hlavně zběsilý filmový představení!

22.) 300: BITVA U THERMOPYL (2006)

Režisér Zack Snyder se stal jedním z průkopníků trendu, kdy se filmaři obejdou bez kulis i lokací, protože vše jim nahradí digitálně vytvořené pozadí. Film vyprávěný z pohledu Sparťanů dalším Sparťanům jako motivace do boje, do finální bitvy. Myslím, že Tomáš Rosický a jeho parta by se měli občas mrknout…

21.) MISSION IMPOSSIBLE 3 (2006)

Po neslaném, nemastném druhém dílu dostal za úkol sérii vzkřísit debutující režisér J.J.Abrams. A i když už měl tenkrát hlavu v „LOSTu“, povedlo se!

20.) TRANSFORMERS (2007)

Roboti, kteří se dokážou přetransformovat v dopravní prostředek, patří mezi nejúspěšnější hračky v historii. Bylo jen otázkou času, kdy po animovaných seriálech dojde na hraný film. Producent Steven Spielberg a režisér Michael Bay zkombinovali dramatičnost „Války světů“ s diváckou vstřícností „Dne nezávislosti“ a rázem tu byl nejstahovanější snímek roku 2007.

19.) QUANTUM OF SOLACE (2008)

Parádní střih, spousta akce na souši, ve vodě i ve vzduchu a Daniel Craig ve strhujícím akčním thrilleru. Jenže, je tohle ještě vůbec James Bond? Druhá nejvýdělečnější Bondovka... takže to je asi divákům jedno!

18.) KLAN LÉTAJÍCÍCH DÝK (2004)

„Nechci natáčet obyčejný bojový film“, říkal režisér Yimou Zhang a po „Hrdinovi“ přišel s dalším mixem vizuální krásy, akce a strhujícího příběhu o vášni a lásce. Spolu se Ziyi Zhang si tentokrát zahrála i ikona asijského filmu a popu Andy Lau.

17.) SPIDERMAN (2002)

Největší film Sama Raimiho (za tři dny vydělal 100 milionů), který spíš než na triky, vsadil na příběh. V hlavní roli sympaťák Tobey Maguire, dále Willem Dafoe, Kirsten Dunst a James Franco.

16.) IP MAN (2008)

Donnie Yen jako Ip Man, nezpochybnitelný vládce umění wing chun. Souboji narvaná životopisná pohádka o cestě ke svobodě. Pro celou Čínu.

15.) SHERLOCK HOLMES (2009)

Atmosféra staré Anglie, detektivní zápletka a Sherlock Holmes nejen jako mistr úsudku a převleků. Ortodoxní vyznavači knižní předlohy zřejmě doteď nevěřícně kroutí hlavami, ale Robert Downey Jr. je zábavnej drsňák, přesně podle filmařského gusta Guy Ritchieho, kterýmu rozchod s královnou popu Madonnou neuvěřitelně prospěl.

14.) KURÝR (2002)

NIKDY NEMĚŇ DOHODU, NIKDY ŽÁDNÁ JMÉNA, NIKDY NEOTVÍREJ ZÁSILKU… Všeuměl Luc Besson a akční režisér, choreograf, herec, producent a scénárista Corey Yuen vystavěli na jednoduchých pravidlech parádní akční postavu (a příležitost) pro Jasona Stathama. Mohla to být neuvěřitelně parádní trilogie, kdyby ji později nepohřbili.

13.) X-MEN (2000)

Mutanti s mimořádnými schopnostmi, Hugh Jackman, Patrick Stewart, Ian McKellen, Halle Berry, Anna Paquin, první cameo Stana Lee, propracované charaktery a fajn akce. Píše se začátek zlaté éry komiksových filmů.

12.) NEW POLICE STORY (2004)

Když se někdo ve filmovém světě vrátí „ke kořenům“, většinou to vyvolá u fandů nadšení. Ani Jackie Chan nebyl výjimkou. Z hollywoodské anabáze se vrátil drsnější, serióznější a dramatičtější.

11.) RAMBO: DO PEKLA A ZPĚT (2008)

Dvacet let od návratu Afghanistánu „navštíví“ šedesátiletý John Rambo Barmu. Pochybovači brzy zjistili, že neztratil nic ze svý béčkový nadsazenosti a krvelačnosti. A my ostatní, že 80´ nás prostě stále baví!

10.) HRDINA (2002)

18000 opravdových vojáků, 300 bílých koní nabarvených na černo, herecké hvězdy Jet Li, Ziyi Zhang, Donnie Yen. To je velkolepý projekt „HRDINA“, jehož rozpočet činil na asijské poměry neuvěřitelných 30 milionů amerických dolarů, které se vrátily za 10 dní. Jako jeden z mála cizojazyčných filmů se zásluhou Quentina Tarantina stal hitem v USA.

9.) X-MEN 2 (2003)

Režisér Brian Singer ukázal, že mutanti obdaření genem „X“ budou jeho osudem. Ponořil se víc do mytologie X-Menů, do jejich schopností a vztahů. Navíc perfektně skloubil akční a dobrodružný žánr se sci-fi.

8.) 96 HODIN (2008)

Osamělý mstitel Liam Neeson pátrá po unesené dceři a albánskou mafii čekají horké chvilky. Pod filmem je výrazně podepsán Luc Besson, takže nikdo nečekal zázraky. Ovšem staly se dva: film vydělal desetinásobek rozpočtu a z Neesona se stala akční hvězda.

7.) Kill Bill 1 a 2 (2003–2004)

„Chci natočit nejlepší akční film všech dob!“, prohlásil Quentin Tarantino a vznikl film o pomstě, lásce a nenávisti, v němž klíčovou roli hrají klasické asijské „wuxia“ filmy ze 70. let. Příběhu, rozdělenému do deseti časově zpřeházených kapitol, kraluje Uma Thurman, která chce „killnout“ Billa…

6.) CASINO ROYALE (2006)

V režii Martina Campbella, který v roce 1995 natočil Zlaté oko a za dohledu scénáristy Paula Haggise („Million Dollar Baby“ a „Crash“), zrodil se nový James Bond. Poprvé v historii oblékl rifle, přestal být neohroženým a čitelným hrdinou, a stal se člověkem z masa a kostí. Rázem z toho byla nejúspěšnější Bondovka!

5.) BOURNEOVO ULTIMÁTUM (2007)

Matt Damon a jeho charismatický hrdina Jason Bourne do třetice (a ne naposledy). Scénárista Tony Gilroy efektně zakončil sedm let tvrdé práce na této trilogii a Paul Greengrass dodal jeho příběhu divoké tempo a paranoidní atmosféru.

4.) AGENT BEZ MINULOSTI (2002)

Na základě románu Roberta Ludluma natočil režisér Doug Liman film, ve kterém se profesionální zabiják Jason Bourne pokouší oživit svoji paměť a prchá před pronásledujícími stíny ze své minulosti. Přestože jde o perfektní mix akce, napětí a psycha, byl režisér Doug Liman z důvodu nedržení se knižní předlohy odvolán z práce na dalších dílech této fajnové špiónské trilogie.

3.) BOURNŮV MÝTUS (2004)

Po téměř dokumentárním dramatu „Krvavá neděle“ (2002) dostal režisér Paul Greengrass šanci v komerčním akčním thrilleru. Zůstal svůj, takže i zde se dočkáme téměř dokumentárního stylu ruční kamery s doplněním barevných tonů do obrazu. Navíc všechny náročné kaskadérské kousky byly natočené reálně. Druhý díl o „agentovi bez minulosti“ překonal akcí i dějem ten první.

2.) BATMAN ZAČÍNÁ (2005)

Úvodní film parádní trilogie a první Nolanův blockbuster, na který kývl kvůli získání důvěry producentů a prostředků na vysněný „Počátek“. Jeho Batman bude brán navždy jako úžasný pohled do nitra člověka, ve kterém se mísí smutek, výcvik, vztek a pomsta. S minimem CGI stvořil Gotham City jako reálné město, obsadil Garyho Oldmana do kladné role (a Liama Neesona do první záporné). Díky němu se Bruce Wayne, komiksový hrdina bez nadpřirozených schopností, umístil v časopisu Forbes na 7. místě mezi nejbohatšími fiktivními postavami (vyhrál strýček Skrblík).

1.) TEMNÝ RYTÍŘ (2008)

SMÍCH JE NEJLÉPŠÍ LÉKAŘ! Šílený Heath Ledger (jeho první Oscar a zároveň poslední dokončený film) jako Joker, padouch s rukama špinavýma od krve a make – upu, Bruce Wayne (Christian Bale) chodící v obleku od Armaniho, likvidace skutečných budov, nekonečný souboj dobra a zla, Batpod a hlavně chlapská akce s dokonalým střihem. Jeden z nejlepších filmů všech dob. Tohle už prostě není „jen“ komiks! Nepřekvapivě vyhrál i u nás…

Pět kousků „pod čarou“:

IRON MAN (2008)
První film s velkým Avangerem nedopadl úplně podle představ. Robert Downey Jr. byl výbornou volbou, ale režisér John Favreau měl místo dialogů víc přitlačit na akční stránku. Lidi ovšem chodili. 100 milionů $ za první víkend je toho důkazem.

TERMINÁTOR 3: VZPOURA STROJŮ (2003)
Jednoduché pokračování „terminátoří“ série. Slušná akční jízda na kterou brzy všichni zapoměli.

RYCHLE A ZBĚSILE (2001)
Začátek nesmrtelné série se nenesl v žádném výjimečném duchu. Hezký holky, nabušený auta, namakaný chlápci… a Vin Diesel s Paulem Walkerem. Ti dva zde ovšem nastartovali svý kariéry.

ONG-BAK (2003)
Thajský, akčně-dobrodružný snímek plný thajského boxu, který udělal hvězdu z neznámého herce a kaskadéra jménem Tony Jaa. Našlapaná choreografie a – vlastně to je asi všechno. Ale bitky dobrý!

SEJMI JE VŠECHNY (2007)
Neuvěřitelně zábavná hovadina. Permanentně nasranej Clive Owen cedí suchý hlášky a k sejmutí všech využívá co má zrovna po ruce. Třeba mrkev. K tomu hraje Nirvana, AC/DC, Motörhead…

František Jukl (Fr) hodnotí:100%

Reklama

KOMENTÁŘE

Zatím nebyl přidán žádný komentář.