NEJLEPŠÍ A NEJZAJÍMAVĚJŠÍ AKČNÍ FILMY (4.část, roky 2010-2019)

František Jukl (Fr)
Dne 31.03.2020 o 21:58
Novinka o filmu:
The Dark Knight Rises
Žánr:
Action, Adventure,
Informace:
USA, 2012, 164 minut
V kinech od 20.07.2012
Objednat na ALZA.CZ

Úspěšně jsme se v našem „pitvání“ akčních filmů propracovali do současnosti. Tu (po nesmělém oťukávání) s přehledem ovládli Avengers. Ovšem vítězem je (nepřekvapivě) někdo jiný... Filmy podle komiksových předloh opanovaly akční kategorii této desetiletky (v našem žebříčku je jich víc než polovina). Jejich hegemonii alespoň trochu narušuje Tom Cruise. A to nejen jako nesmrtelný agent Ethan Hunt. Asii zastupuje kromě legendárního IP Mana překvápko z Indonésie „Zátah“ a korejský „Leon“. Akční žánr má novou hvězdu – Matthewa Vaughna. Ukázal (a dokázal!), že je zde stále dost prostoru pro smysl pro humor. Sylvester Stallone drží svůj standart a taťka George Miller po téměř 40ti letech vzkřísil své filmové dítě, legendu jménem Mad Max. Staromilci, fandící poctivé filmařině a „ruční práci“ ocení styl agenta 007, Bonda, Jamese Bonda.

Moc se těším, až budu psát za deset let další díl tohoto žebříčku. Už teď jsem zvědavý, jak si povede Tom Cruise, jestli vydrží „Sly“ a kdo (jestli vůbec někdo) překoná komiksový svět.


25.) UPGRADE (2018)

Australský kyberpunkový akční „body“ horor, který za pár šupů natočil hororový režisér (a scénárista) Leigh Whannell. Originální příběh se spoustou vychytávek si i v béčkovém provedení našel spoustu fanoušků a sám Whannell se netají úmyslem, natočit film znovu a s vyšším rozpočtem než původních 3 mil. USD.

24.) EXPENDABLES: POSTRADATELNÍ (2010)

Sylvester Stallone, Jason Statham, Jet Li, Dolph Lundgren, Eric Roberts, Randy Couture, Steve Austin… návrat 80´akčních hvězd (a hvězdiček) ve filmu, ke kterému Sly přistupoval, jako by to byl jeho poslední. Je v něm víc vtipu než v lecjaké komedii, kaskadérům velel Chad Stahelski (ano, ten z Johna Wicka!) a nadšení fandů z camea Arnolda Schwarzeneggera neznalo mezí. Tahle parta prostě do starého železa nepatří! (Nebo jen těží z nostalgie osmdesátek?)

23.) CAPTAIN AMERICA: NÁVRAT PRVNÍHO AVENGERA (2014)

Bratři Anthony a Joe Russo ve svém prvním Marvelackém počinu. Jejich rozehřívání na „velké finále“ patřilo nejlepšímu vojákovi v historii. Do formy už se začínalo dostávat i duo scénáristů Christopher Markus a Stephen McFeely a tak druhý díl „vlasteneckého“ superhrdiny překonává ten první. Dobrý akční blockbuster, který přinejmenším příjemně pobaví.

22.) MUŽ ODNIKUD (2010)

Jeden z nejúspěšnějších korejských filmů. Cha Tae-sik vlastní zastavárnu, kaktus a má srdečný vztah k malé holčičce. Jednoho dne se musí rozpomenout, že býval (celkem dobrej) zabiják… „VY JSTE MĚ PŘIŠEL ZACHRÁNIT?“ … „ZŮSTAŇ TAM, UMAZALA BY SES OD KRVE.“ Jak dojemné…

21.) IRON MAN 3 (2013) 

Shane Black dal o sobě vědět hlavně scénářem k filmu „Poslední skaut“ (1991). Teď se tenhle týpek posadil i na režisérskou židli a prokázal svůj vytříbený smysl pro humor, pro akci a padoucha (Ben Kingsley). Odstartoval tak Marveláckou „fázi 2“, kterou zdobí vtip a ve který se místo keců začalo něco dít.

20.) STRÁŽCI GALAXIE 2 (2017)

Režisér a scénárista James Gunn napsal pro druhou vesmírnou jízdu týmu mimozemských vyděděnců, který svou pestrostí a rozmanitostí charakterů zaujal už v prvním filmu z roku 2014, originální příběh. Ten nevychází ze žádného komiksu a přináší spoustu zajímavých nápadů a překvapení, která ještě mnohem více prohloubila jejich popularitu.

19.) ZÁTAH: VYKOUPENÍ (2011)

Čistokrevná akční řežba, ve které jde hlavně o to, jak a čím někoho co nejefektněji sejmout! A příběh? To bych neřešil... V hlavní roli nová Indonéská hvězda Iko Uwais a bojové umění Pencak Silat.

18.) KINGSMAN: TAJNÁ SLUŽBA (2014)

Akční komedie ve stylu Bondovek přinesla pohodově rozloženou dávku (černého) humoru, akce a násilí. Matthew Vaughn si prostě vytvořil svůj vlastní žánr!

17.) MISSION: IMPOSSIBLE – NÁROD GRÁZLŮ (2015)

Páté pokračování "Nemožné mise" bere dech. Christopher McQuarrie odmítl být pouhým scénáristou a chopil se také režie. Vznikla akční podívaná plná ruční práce a nejmodernějších serepetiček, ve které je agent Ethan Hunt spíš Supermanem než obyčejným člověkem. A je zajímavé, že čím dál víc jde o to týmovou spolupráci!

16.) IP MAN 2 (2010)

Národní hrdina Ip Man tentokrát nebojuje jen za čínský lid, ale také za povolení otevřít si školu. Průměrný příběh vynahrazuje parádní Donnie Yen a spousta poctivé ruční práce.

15.) STRÁŽCI GALAXIE (2014)

83871 mrtvol a partička největších „kreténů“ Galaxie v akci. Směsice sci-fi, akce, podivnýho přátelství a (kupodivu) vtipu v zábavné „kravině“, určené nejen přátelům kačera Howarda, ale celé rodině!

14.) X-MEN: PRVNÍ TŘÍDA (2011)

Režisér a (velký kámoš Guy Ritchieho) Matthew Vaughn je neuvěřitelně flexibilní, takže proč to nezkusit s X-Meny, že? Prequel, který se vrací ještě před film s Wolverinem nezaujal ani tolik příběhem, jako akčními kousky. Navíc se tenkrát do kina nechodilo na nové „mutanty“, ale na nového Vaughna!

13.) KICK-ASS (2010)

Sprostá jedenáctiletá holčička, magor v neoprenu a Taťulda, nakopávají prdel místnímu mafiánovi a jeho partě. Matthew Vaughn a JEHO kultovní komiks, glorifikující násilí u dětí a na dětech. Pokud v tom tedy nevidíte frajerskou nadsázku...

12.) ŠÍLENÝ MAX: ZBĚSILÁ CESTA (2015)

Režisér George Miller stojí za postapokalyptickou trilogií šíleného Maxe z osmdesátých let. Bylo to jeho „dítě“ a on stále toužil se k této látce vrátit. Nakonec to dokázal! Bez Mela Gibsona (už je starej), zato s Tomem Hardym a Charlize Theron vzniklo „pokračování“ boje o přežití, ve kterém se Miller vrátil do vysněného světa plného podivných zjevů a báječných strojů (často na podvozcích české Tatry).

11.) LOGAN: WOLVERINE (2017)

První komiksový film, který byl nominován na Oscara za „adaptovaný“ scénář. (Rating „R“ prostě mutantům svědčí!) Drsná a dojemná filmová rozlučka s komiksovou legendou.

10.) AVENGERS (2012)

Po pěti samostatných superhrdinských filmech přišla na řadu „týmovka“. Padouch Loki chce ovládnout Zemi a zabránit se mu v tom snaží nejen brácha s kladivem. Tehdy třetí nejvýdělečnější film všech dob (dnes šestý).

9.) MISSION: IMPOSSIBLE – FALLOUT (2018)

Christopher McQuarrie zjistil, že točit s Tomem Cruisem je vlastně sázkou na jistotu. Zvlášť, když si k tomu sám napíše scénář... Nadčlověk Ethan Hunt, tempo, který by se mohlo vyučovat, a blázen Cruise, který se jednoho dne při těch svých kaskadérských kouscích zabije. Mission Impossible je série, která patří k tomu nejlepšímu, co se dá v "normálním" akčním filmu vidět.

8.) THOR: RAGNAROK (2017)

Novozélanďan Taika Waititi s příležitostí natočit komiks naložil po svém (jak už to má ve zvyku). Podle mnohých jde o jednu z nejlepších Marvelovek a podle jiných… Každopádně je to jeden z nejvtipnějších komiksů!

7.) GENTLEMANI (2019)

Jeden s posledních filmů loňského roku se nesmazatelně zapsal do našich srdcí. Guy Ritchie se vrátil ke svým filmovým kořenům! Mixuje černej humor, násilí i vtip, navrch přihazuje parádní postavy a obsazení, na který se bude dlouho vzpomínat. (Recenze ZDE)

6.) AVENGERS: INFINITY WAR (2018)

Bratři Anthony a Joe Russo postavili Marvelácké superhrdiny tváří v tvář nejmocnějšímu protivníkovi. „Šílený Titán“ Thanos donutil nejen Avengery, ale i diváky nevěřícně hledět na své dílo. A čekání na „finále“ bylo neskutečně dlouhé!

5.) DEADPOOL (2016)

Kde se vzal, tu se vzal, neznámý režisér Tim Miller a udělal z hláškujícího magora Wadea Wilsona (chlápka, co se dokáže sám uzdravit), nejvýdělečnějšího X-Mena. Přisprostlý a krvavý „eRko“, dělající si legraci ze všeho a všech. I ze sebe sama.

4.) SKYFALL (2012)

Režisér Sam Mendes pokračoval v nastoleném (Bondovském) trendu. Pravda, dal tomu hodně svého já, takže jde o test, co vydrží nejen Bond, ale také divák. K Jamesovým „padesátinám“ jsme dostali víc příběhu, perfektního záporáka Javiera Bardema a jednu nečekanou mrtvolu. To vše za doprovodu zpěvačky Adele.

3.) AVENGERS: ENDGAME (2019)

Dojemné završení ságy čítající 22 filmů. Rozpočet 356 milionů USD se vrátil během prvního víkendu a očekávání, že se film stane nejvýdělečnějším v historii, se vyplnilo za tři měsíce.

2.) NA HRANĚ ZÍTŘKA (2014)

Mix „Hvězdné pěchoty“ a „Na hromnice o den více“ v režii Douga Limana. V hlavní roli mimozemské kusy šrotu, Tom Cruise a „Ocelová mrcha“ Emily Blunt.

1.) TEMNÝ RYTÍŘ POVSTAL (2012)

Po zhlédnutí závěrečného kusu Netopýří trilogie se nedalo udělat nic jiného než zvolat: „Nolan je Bůh!“ Jeden z nejvýdělečnějších snímků historie a asi nejepičtější komiksový film.

Série pod čarou…

JOHN WICK
Vloupali se mu do domu, ukradli mu auto a zabili štěně, které mu zbylo po nedávno zesnulé manželce. Neo noirová akční thrillerová trilogie o dokonalém zabijákovi, vzdává poctu hongkongské akční škole, westernu, anime a filmům o bojových uměních. Každý film trilogie si na sebe s velkým přehledem vydělal. Překvapivě také sklidili pozitivní kritiky. John Wick nepřinesl jen znovuzrození Keanu Reevese. Vznikl nový filmový akční žánr, který si nezakládá na příběhu, ale na „smrtící“ akci. A bude tady tak dlouho, jak to bude diváky bavit. (Zatím jsem stále pro!)

RYCHLE A ZBĚSILE
Jednička, dvojka, čtyřka, pětka, šestka, trojka, sedmička a osmička. Asi takhle jdou (chronologicky) za sebou jednotlivé díly této série, která začínala jako malý akčňák o svérázné subkultuře a dorostla do velkofilmů s ohromným rozpočtem. Přestože jednotlivé díly mají kolísavou úroveň, série dokázala z mladých a talentovaných herců udělat hvězdy (dokonce jednu i pohřbila - Paul Walker † 2013). Když se stal sedmý díl devátým nejvýdělečnějším snímkem všech dob, muselo být všem jasné, že tohle už dávno není o autech a závodění.

Jeden samuarajský (filmový) tip Moviefan:

RURÓNI KENŠIN: MEIDŽI KENKAKU ROMANTAN (2012)

Poutník Himura Kenshin putuje krajinou a nabízí ochranu těm, kteří to potřebují, jako odpustek za vraždy, které spáchal. První film trilogie, která v sobě dokázala propojit poetiku klasických samurajských snímků s nadsázkou manga komiksů.

Za spolupráci na anketě bych rád poděkoval Slávek Anlauf, Marek Živnůstka, Mirek Živnůstka, "Kubaju" + bezejmenní uživatelé CSFD a IMDB.

František Jukl (Fr) hodnotí:100%

Reklama

KOMENTÁŘE

Zatím nebyl přidán žádný komentář.