Sebevražedný oddíl: RECENZE

Sebevražedný oddíl poutá pozornost už od loňského Comic-Conu jako svěží projekt s odlišným přístupem. Hrdinů tvoří ze zloduchů, zápletkou má být krkolomná úkol, odehrává se ve známém DC světě, a přece v ní na první pohled nevystupuje Batman , Superman a pro Warnerův je to velká sázka. Když se přidali ukázky s pamětními písněmi, očekávání ještě stouply. Ze Suicide Squad se mohl stát nový zásadní hit komiksového žánru. Výsledek je dobrý, ale mohl být výborný ...

Americká armáda potřebuje nové zbraně. Neboť svět už zná lidí a vetřelce z vesmíru, dočkal se i ochránce v podobě Supermana, ale ten je pryč. Proto padne celkem vhod projekt s jednotkou X, což spojuje žijících padouchů se speciálními schopnostmi. V repertoáru je chlapík, co nikdy nemine, pomatená asistentka od Jokera, zlodějíček z Austrálie, ohnivý chlapík přezdívaný El Diablo, krokodýlí muž a další unikáty. Šéfka Wallerová se rozhodne dát jim šanci - pokud budou spolupracovat, zkrátí jim tresty (většina je ve vězení). V Midway City začne zuřit nová hrozba, tak se mohou ukázat ...

Funkční vzorec prvního dílu série přebírá Jednotka sebevrahů spolehlivě a v prvních 40 minutách ho povýší na novou metu. Mnozí diváci zřejmě postavy neznají; seznámíme se v rychlém střihu s fantastickými songy (některé jsou známé z traileru, jiné nové). David Ayer seká jednotlivé scény po minutce, skáče po profilech, objeví spojitosti. Nejlepší třetina filmu naváže na velké očekávání z trailery: originální vyšinuté postavy, parádní písničky, zajímavé sekvence i frky - vše funguje.

Potom očekáváte představení zloducha a první boj jednotky - a autoři řeší úkoly překvapivě stroze. Rekrutace oponenta je rapidní a nasazení jednotky sice logicky navazuje, ale postupné plnění úkolů či přebíjení se k finále nahradí standardní dlouhatánský mise s pauzami na vtipy jako v jiném komiksu.

Ještěže autoři nezapomenou na pohnutky zločinců: chtějí zdrhnout při první možné šanci, zpočátku spolu nevycházejí, těžší se dokáží nadchnout pro morální rozhodnutí. Element přetváření zloduchů na kompaktní tým je jedním z nejcennějších atributů a nic nejde tak hladce jak si představují jejich noví velitelé. Dravost více členů jednotky je akcentována v jednotlivých dilematech vycházejících z  minulosti. Finálová sekvence nádherně zobrazuje i jejich skutečné touhy.

Akční scény jsou točené poměrně úspěšně, lehce, občas využijí zpomalený záběr či nějaký dobrý efekt - ale neohromí. Totéž platí o zloduších či finále. Více si užíváte charaktery, výborně spárované se svými herci. Největším objevem je Harley Quinn v podání Margot Robbie - podle očekávání doslova krade celé scény pro sebe. Osobně vítám zpět i hláškujicího Willa Smithe, mile překvapil Jai Courtney. Viola Davis je výborná a Cara Delevigne má překvapivě poskládanou roli. A ještě víc si užijete použité písničky, které mixují vše od Queen, přes Eminema až po Stevena Pricea. I při minutových pasážích je cítit exkluzivní pasující výběr, čímž získává body oproti jiným komiksum.

Na Sebevražedném oddílu možné cítit i náročnou produkci či změny tónu, které ji doprovázejí v kontextu snahy Warnerův živit své DC univerzum. Je zřejmé, že Jednotka sebevrahů byla původně temný film, ze kterého se po velmi kritické odezvě na vážný tón Batman vs. Superman musel stát lehčí kus.

Pozorný divák v průběhu filmu najdete několik scén, které sice do výsledného střihu zapadají, ale očividně v prvním sestřihu nebyly (např. Harley Quinn ve výtahu) - studio či David Ayer jejich vložili kvůli větší míře zábavy a humoru. Podobné tahy cítíte napříč celé délce - a osobně si myslím, že tím zčásti trpí soudržnost filmu. Platí to i o umístění postavy Jokerových - a část diváků bude výkon Jared Leta milovat (smích má geniální), část reptat, že po Heath Ledgerovi je obsazen skoro.

Lucie Opltová hodnotí:80%
Sebevražedný oddíl chce dokázat divákům, že Warneři to s DC Extended Universe myslí vážně. Jenže zatímco Marvel filmy se staly skoro rodinným seriálem a DC filmy mohli kráčet temným směrem po vzoru trilogie Temného rytíře ( Muž z oceli byl super, BvS ne marný), začaly fungovat podobně. Jakoby Jednotka sebevrahů byla vtipná a svěží na objednávku jako Strážci galaxie . Návaznost na minulé a další DC filmy se cení - ale je to malinko promarněná šance na samostatný letní blockbuster i lepší hit komiksového žánru.

Reklama

KOMENTÁŘE

Zatím nebyl přidán žádný komentář.