V létě roku 2014 byli uneseni a následně zavražděni tři židovští chlapci palestinskou militantní skupinou Hamás. Jako odvetu naplánovali tři židé únos palestinského mladíka, kterého potom umlátili a zapálili. Vraždy vyvolaly krvavou válku mezi izraelskou armádou a palestinskými silami v pásmu Gazy, při které během onoho léta zemřelo kolem 2100 Palestinců a 70 Izraelců…
Seriál začíná informacemi o nezvěstných izraelských chlapcích, kteří zmizeli 12. června 2014 a za osmnáct dní byli nalezeni mrtví. Národ truchlí a nacionalisté mluví o pomstě. Následuje seznámení se všemi, kteří měli co do činění s Muhammedem Abú Khdeirou, tedy šestnáctiletým palestinským chlapcem, který bude l2. července 2014 unesen a brutálně zavražděn.
Kromě zármutku rodin obětí je nejdůležitějším bodem série vyšetřování Khdeirovy vraždy. K tomu ovšem patří ukázat všechno to napětí, které se po incidentu objevuje mezi židovskou a arabskou komunitou a vystihnout specifičnost tamějšího světa. Sledujeme, čeho jsou oba národy žijící nechtěně pospolu schopný. V této zemi při problémech nevychází do ulic dav, ale celý národ. Jedná se o parádní příklad pořadu, který ukazuje, jak žijí lidé v jiných částech světa.
Seriál „Naši chlapci“ je „dokudrama“, které se snaží věrně převyprávět jednotlivé události. Tvůrci získali spoustu materiálů přímo od policie, právníků zapojených do případu, ale také (překvapivě!) od izraelské zpravodajské služby Shabak. A to včetně videí s rekonstrukcí.
Navíc jeden z nich (Palestinec Abu Wael) strávil hodně času s rodinou Abů Khdeirů. Improvizovali v rámci rodinných vztahů. Kvůli dynamice příběhu. Fiktivní je taktéž agent Shabaku, Simon. Jde o kombinaci více vyšetřovatelů pracujících na případu. Nutno dodat, že pro dobro příběhu. Jde o další postavu, která má osobní příběh a svým chováním dokáže vzbudit emoce. Využití samozřejmě našli skutečné záběry z nepokojů a demonstrací, které se během těch dnů konaly.
I když se tvůrci snažili o co možná nejméně zaujatý pohled, předem věděli, že vyvolají vlnu nevole na obou stranách. Když sleduji soudní proces, hru právníků a vlivných lidí… nedivím se. Jde o přesně o to, co oba národy symbolizuje – rasismus ve jménu víry a dějin. Takovéto mrtvoly se jim hodí k ovlivňování veřejnosti a slouží jako výkladní skříň jejich ideám.
Izraelský premiér Benjamin Netanyahu označil sérii za „antisemitskou“. Prý ukazuje celému světu, že Izraelci a Židé jsou krutými a krvežíznivými vrahy a Palestinci utlačovaným národem. Více než 100 izraelských rodin, které o někoho v ozbrojených konfliktech přišli, poslalo HBO protestní dopis. Dle jejich mínění získávají palestinští vrahové nepatřičnou veřejnou podporu a jsou považováni za hrdiny.
KOMENTÁŘE