Zombieland: Rána jistoty / Zombieland: Double Tap: RECENZE

Od doby, kdy poprvé za doprovodu zombíků vtrhli na plátna kin Columbus, Tallahassee, Wichita a Little Rock uběhlo dlouhých deset let. Přestože kritici film nešetřili, stal se pátou nejlepší komedií roku 2009, což je na film s ratingem „R“ parádní výkon.

 

Režisér Ruben Fleischer (třeba Venom/2018) mezi tím potvrdil, že první (a parádní) Zombieland (2009) nebyla náhoda. Stejně tak scénáristi Paul Wernick a Rhett Reese. Ti zabili čas bijáky s Deadpoolem. Teď dostali posilu - Davea Callahama (Postradatelní/2010). Když člověk mrkne na tenhle tvůrčí tým, nemusí bejt zrovna Einstein, aby pochopil, že kusy od Shakespeara se budou hrát jinde.

Na vzniku filmu měla největší podíl (krom scénáristů) hlavní sestava ve složení Jesse Eisenberg, Woody Harrelson, Emma Stone, Abigail Breslin. Šlo o honoráře. Od prvního filmu se totiž stali mnohem, mnohem žádanějšími herci. Scénář se jim líbil a na celkovým výsledku je vidět, že pro ně natáčení bylo víc než jen práce.

„Zombieland: Rána jistoty“ si na nic nehraje. Všichni vědí, co fungovalo v prvním filmu a nemíní na tom nic měnit. Tomu odpovídá i jednoduchej příběh:

 

Obyvatelé Spojených států zombíjských si už zvykli na svůj osud a na všudypřítomný vetřelce. Zombíci zase prošli evolucí, takže sejmout jistej druh vyžaduje ne jednu, ale hned několik ran jistoty. Naše kvarteto se usadilo v Bílým domě (proč taky ne, že?), nouzí netrpí a tak vymejšlí kraviny. Přesto zde nepanuje spokojená, rodinná idylka. Little Rock potřebuje (chce) chlapa. To nerad slyší Tallahassee, který ji bere stále jako dítě a snaží se ji chránit. Zato Columbus se cítí nejšťastněji v celým dosavadním životě. Samozřejmě, kvůli Wichitě.

 

V Lincolnově ložnici šukají jako veverky a (nejen) proto se ji rozhodne požádat o ruku. Tu ovšem žádost vyděsí, takže jednoho rána… prostě obě holky a Bestie (auto) jsou pryč. Když po měsíci Columbus překoná smutek, náhoda mu do postele přihraje okouzlující blondýnku Madison. Byla totiž neurčitou dobu schovaná v mrazáku, takže dlouho (logicky) neměla sex. Slovo dalo slovo… a tak návrat Wichity nedopadl zrovna nejlíp. Bohužel přišla sama. Stejně jako ona opustila Columbuse, dala sbohem Little Rock ji. Potkala totiž kluka. Pacifistu, mířícího do Babylonu, což je místo plné lásky a zpěvu… a lásky a … prostě všeho, jen ne zbraní. Je třeba se vydat na cestu a zachránit ji!

Když hned v úvodní řežbě spustí Masters of Puppets, tak nějak vím, že jsem tady správně. O tom mě přesvědčují i následující minuty. Jde o to se víc smát než bát a být pospolu s tímhle sehraným komediálním týmem. Prožívat pohodu nebo dobrodružství a při tom pokud možno originálně sejmout mraky zombie. Prostě pohodová a navíc „R“ková zábava, při které s úsměvem očekávám příchod zombičího Homera či vytuněných T-800. Nesmí chybět trocha toho gore, ale tyhle nechutnosti tady bereme trochu jinak.

Jak už jsem psal – všechno, co se všem líbilo na jedničce, je i tady. S nadšením konstatuju, že díky postavě Madison, kterou si zahrála Zoey Deutch (The Professor/2019) přibylo humoru. Blondýno – barbína v jejím podání je perfektním oživením a neustálým zdrojem humoru. Sedí na ní totiž všechny vtipy, který o těhle krásných ženách existují. Nutno dodat, že fóry nesklouzávají do „Kameňáku“, ale šikulka Madison hezky „spolupracuje“. Další důležitou postavou je sexy drsňačka Nevada (Rosario Dawson/Sin City), z který se pro Tallahasseeho vyklubala ženská, pro kterou by vraždil. Dále se tady mihnou Luke Wilson a Thomas Middleditch, jako takoví dvojníci – hádejte koho?

O fórech na blondýny už řeč byla. Tím největším asi bude to, že ve světě, kde vám jde každou chvilku o kejhák, existuje pacifistický (tedy hipisácký) společenství, ke kterému se přidává Little Rock. Ale všem půjde především o jednotlivý gagy. Myslím, že snaha tvůrců o vtip je zde překvapivě často úspěšná a dost možná jde o komedii roku.  

František Jukl (Fr) hodnotí:100%
Finále mi připadá takový slabší. Povedený, ale oproti předchozímu dílu málo vynalézavý. Což je škoda, protože by to jinak bylo za plnou palbu! Každopádně tahle čtveřice k sobě patří stejně, jako k velbloudovi hrby. Vím to já, ví to oni. Takže nakonec nikoho nepřekvapí, že tahle nesourodá rodina je nakonec rodina. P.S.: Zkuste vydržet sedět, dokud se v kině nerozsvítí. Neuděláte ze sebe idioty a navíc si užijete scénu s (nejmenovaným) krotitelem duchů, který to má sice v Zombielandu za sebou, ale všichni ho opět rádi uvidí.

Reklama

KOMENTÁŘE

Zatím nebyl přidán žádný komentář.