Na nože / Knives Out: RECENZE

Do kin vstoupila zábavná, chytrá a také vtipná detektivka, kterou podle svého scénáře natočil režisér, scénárista a muzikant Rian Craig Johnson („Star Wars: Poslední z Jediů“/2017; „Looper“/2012). Je to kriminálka, jaká tady dlouho nebyla (a které Deppův Poirot z „Vraždy v Orient expresu“ /2017) nesahá ani po kotníky.

 

Začíná to obyčejně a nic nenasvědčuje tomu, že nalezená mrtvola Harlana Thrombeye (Christopher Plummer), autora úspěšných kriminálních příběhů a hlavy excentrické rodiny Harlanových, povede k takové zábavě.

Policie má jasno – sebevražda. Probíhají výslechy podezřelých. Těch je celkem dost. Deset. Celá rodina. A ošetřovatelka navrch. Ovšem co zde potom dělá Benoit Blanc, detektiv proslulý nestandardními vyšetřovacími metodami? Zdvořile, tiše až pasivně sleduje, jak příbuzní oběti práskají jeden na druhého a domněnky vyslovují jako fakta. Navíc i on sám je překvapen, protože se má stát součástí hry.

Dialogy odsýpají, atmosféra na starém panství je parádní, postavy jsou jednoduché a casting… Daniel Craig, Chris Evans, Ana de Armas, Jamie Lee Curtis, Michael Shannon, Don Johnson, Christopher Plummer… Pravda, ne každý z nich dostane hodně prostoru, ale všichni ten svůj využívají beze zbytku. Není to žádná konverzační nuda. Slova jsou převedeny na filmové obrázky a podezřelých je prostě tolik, kolik je třeba k vytvoření té správné atmosféry starých detektivních příběhů.

 

„Na nože“ baví zvraty, událostmi a rozuzleními. Daniel Graig v roli amerického „Hercule Poirota“ je jeden ze tří herců, kteří mají co hrát. A je na něm vidět (na všech je to vidět!), jak ho to baví. Divák dlouho dopředu ví, kdo je vinen a přesto je sním dál zacházeno jako s nevědoucím. Klidně se snažte rozluštit tajenku dřív než on! Ten příběh je totiž nejen zábavný, ale možná i chytřejší než my, diváci.

Na konci jsem se (překvapivě!) nahlas zasmál. A když kamera zabrala tváře té povedené rodiny… bylo mi fajn! To, že opravdu spletitá záhadná pavučina byla nakonec důkladně rozpletena, nemá asi smysl dodávat.

 

František Jukl (Fr) hodnotí:100%
Jde o malý velký film, na kterém se vyblbl nejen Rian Johnson, ale úplně všichni. Kromě herců, zde hraje hlavní roli nadsázka. Navíc je ten příběh krásnej, protože je zde postava s laskavým srdcem (což musí citlivou osobu pohladit na duši).

Reklama

KOMENTÁŘE

Zatím nebyl přidán žádný komentář.