Richard Jewell: RECENZE

Co může být zajímavýho na chlápkovi, kterej našel v parku bombu a nahlásil to? Zachránil životy, ALE bude to stačit na celovečerní film? Asi ano, když se toho chopil Clint Eastwood, ALE… Otázky, které jsem si zřejmě nekladl jen já, protože jde o druhý nejhorší Eastwoodův film na základě prvovíkendových tržeb (nejhorší byl BRONCO BILLY/1980). Navíc snímek oproti rozpočtu 45 mil USD (zatím) utržil pouhých 35 mil USD.

Richard Jewell byl hodnej, ale divnej „kluk“. Jeho „posláním“ bylo vždy a všude bojovat proti porušování předpisů a zákonů. Takže podivín, možná i nesympatickej… To vstřebáváte během prvních minut příběhu. Vystřídal pár zaměstnání a „osudným“ se mu stala práce sekuriťáka v Olympijským Parku během letních her v roce 1996, které se konaly v Atlantě. 27. června totiž našel podezřelý batoh, ohlásil to a batoh vybouchl! 

Už jen kvůli osobnosti Richarda je zajímavý sledovat ty chvíle, než najde batoh s improvizovaným výbušným systémem (česky řečeno – batoh, narvanej trubkama s hřebíkama). A co následuje pak – POZOR SPOILER! (doporučuji přestat číst a rovnou vyrazit do kina)… Hlavním podezřelým se totiž stává – (překvapení?) Richard Jewell! Prostě Amerika. Země, kde se z každý kraviny okamžitě rodí národní hrdinové, nebo vyvrhelové společnosti. 

Brzy mám celkem jasno, komu a proč držet palečky. FBI totiž chce Richardovu hlavu. Jednak si to žádá veřejné mínění a jednak… prostě jinýho podezřelýho nemají. Nabourávají se mu do života. Domovní prohlídky, triky k zajištění důkazů… je to hodně zajímavý i pro člověka, který pamatuje dobu, kdy tady vládla STB. A je to napínavý – hlavně z očekávání věcí příštích (pokud tedy neznáte dopodrobna celý příběh, který vznikl na základě článku novinářky Marie Brenner s názvem „Americká noční můra: Balada o Richardu Jewellovi“.

V hlavní roli se představí Paul Walter Hauser (JÁ, TONYA / 2017). Jeho mámu si zahrála Kathy Bates (MYSERY NECHCE ZEMŘÍT / 1990), která za roli získala nominaci na Oscara. Důležitými (dalšími) postavami jsou novinářská mrcha Olivia Wilde (RIVALOVÉ / 2013), obhájce Sam Rockwell (TŘI BILBOARDY KOUSEK ZA EBBINGEM / 2017; KRÁLÍČEK JOJO / 2019) a nesympatický agent FBI Jon Hamm (seriál GOOD OMENS / 2019).

Nejfajnovější postavou z celýho filmu je samozřejmě ta Rockwellova. Neuvěřitelně mu padne na tělo a jeho humor je oživením jinak dramatických situací. Na rozdíl od Richarda se s nikým nemíní kamarádit a tak jeho průpovídky i činy vyvolávají stejný úsměv jako ty Richardovi, který ovšem ve své naivitě a dobrotě pracuje na své „likvidaci“. S nedostatkem důkazů postupně končí nadvláda byrokratů a nastává čas na očistu jména. Navíc Richard prozře a ztrácí důvěru ve státní instituce.

Nečekal jsem, že na tom příběhu je toho tolik k vyprávění. Možná toho ani není tolik, ale téměř devadesátiletý Eastwood a scénárista Billy Ray (který se přiblížil svému majstrštyku KAPITÁN PHILLIPS / 2013) z toho dělají pořádný drama. Lidský drama. Navíc jde o další Clintův film, ve kterém je hrdinou obyčejný člověk, vykonávající dobře svoji práci.

Je to hodně dramatický. Vlastně jen to čekání, co bude… do toho FBI, novináři, nasraný výlevy Rockwella... Baví mě to! Pak ty projevy. Srdceryvný. Soucítíme s těmi lidmi, protože víte. Scénář se lehce, kvůli dramatičnosti a zajímavosti liší od skutečnosti. Na film se snesla kritika kvůli vyobrazení novinářky Kathy Scruggs jako potvory, která získávala informace díky sexu. Ta se již bránit nemůže (zemřela v roce 2001 na předávkování léky), takže to na sebe vzali kolegové z novin.

František Jukl (Fr) hodnotí:80%
Richard Jewell je chlápek, na kterého by se nemělo zapomenout. Už třeba jen proto, že zodpovědně dělal svoji práci a tím zachránil spoustu lidských životů. Škoda, že se toho nedožil (zemřel v roce 2007 ve věku 44 let na infarkt). A jestli máte rádi Eastwoodovskou vypravěčskou poetiku, zajímá vás, jaký to je, když vám do života vlezou federálové, tak tohle musíte vidět! Ten příběh je totiž dobrej a on je výbornej vypravěč!

Reklama

KOMENTÁŘE

#16 Napsané 07.03.2020 19:06
Dobrá recenze
#18 Napsané 29.03.2020 23:35
Prva ktoru som docital do konca, snad si raz najdem cas kuknut si ten film.
#19 Napsané 30.03.2020 16:06
To je dobrá zpráva.
#17 Napsané 07.03.2020 19:38
Dobrý den. Za celou redakci Moviefan.cz velice děkujeme za kladný komentář, děláme vše pro to, aby se Vám náš obsah líbil. Řekněte o našem projektu přátelům a sdílejte náš obsah na sociálních sítích.