Černobyl: RECENZE

Před napsáním této recenze jsem musel dlouhé hodiny zpracovávat děj a události tohoto fenomenálního seriálu. Nelze dost dobře slovy vyjádřit, jak jsem se v minulých dnech cítil. Jsem rád, že toto dílo dává vzpomenout na osobnosti, které obětovali své životy doslova v prospěch nás všech. Jen velmi těžko si dokážeme představit, v jakém ohrožení se Svět na jaře roku 1986 ocitl. Pětidílný seriál, který běžel na HBO, byl zpracován natolik kvalitně, věcně jak si tato významná a tragická nehoda zaslouží. Děj je inspirovaný událostmi, které se odehrály 26. dubna 1986 a v následujících měsících.

Hlavními protagonisty jsou Valerij Legasov (Jared Harris), který ztvárňuje předního sovětského jaderného fyzika, který byl pověřen likvidací škod způsobené zničeným jaderným reaktorem v Černobylu. Společně s předním činitelem a místopředsedou vlády Borisem Ščerbinou (Stellan Skarsgård ) jsou pozváni do Moskvy k zasedání krizového štábu. Boris Ščerbina dává jasně najevo, jakým způsobem opovrhuje Legasovem a potřebuje ho jen pro jeho odborné znalosti. Během zasedání to ovšem Legasovi nedá a vyjádří svoje obavy ohledně radiace. Nikdo z přítomných mu příliš nedůvěřuje, ale samotný Gorbačov má pochyby a tak ho společně s Borisem Ščerbinou pošle přímo do elektrárny. Během letu Legasov vysvětluje Ščerbinovi, jakým způsobem funguje jaderný reaktor. Po nemístných poznámkách obou přítomných se jim naskytne pohled, který se dá jen velmi těžko popsat. Silná radiace tryskající přímo do ovzduší ozařuje nebe modrým zbarvením. Vše je zamořené a vytváří se radioaktivní mrak, který později zamoří skoro celou Evropu včetně bývalého Československa. Přilehlé oblasti a hlavně město Pripjať jsou silně zamořeny. Nic netušící lidé jsou vystaveni silné radiaci, která většinu odsoudí k nemoci z ozáření nebo k pomalé smrti.

Do Černobylu za nimi následně přijíždí také tvůrci vymyšlená fiktivní postava Ulana Khomyukovová (Emily Watsonová), která zastupuje v seriálu všechny vědce, kteří se skutečně v Černobylu nacházeli. Jejich seznam by byl skutečně dlouhý, proto byla pro zjednodušení zvolena tato varianta. Právě Ulana Khomyukovová přijíždí jako vědecká pomoc z Běloruska. Pokouší se přepočítat, jak mohlo dojít k nehodě a najít vhodné řešení havárie. Nemůže se dopátrat žádného kloudného výsledku a nakonec dojde společně s Legasovem k tomu, že je na vině lidský faktor. Největší vinu bezesporu nese inženýr Ďatlov, který i přes všechna rizika nechá provést zkoušku, která rapidně sníží výkon reaktoru. Jeho hrubé chování těžce nesou ostatní pracovníci. Dojde ovšem k úplnému zastavení reaktoru a Ďatlov chce za každou cenu zvýšit výkon na požadovanou hodnotu, při které bude schopen uskutečnit zkoušku.

Chce toho docílit jakýmkoliv způsobem a to i při pouhých 200MW. Obsluha vytahuje regulační tyče a tím ztrácí kontrolu nad reaktorem. Ovšem reaktor se stává nestabilní a stává se z něj časovaná bomba. Reaktor typu RBMK je známý tím, že má kladný dutinový koeficient, který se vyznačuje tím, že při přeměně vody v páru se výkon reaktoru prudce zvyšuje. Operátoři chtěli následně reaktor odstavit a to nouzovým tlačítkem AZ-5. To se nepodařilo a došlo k největší tragédii v lidských dějinách. Víko o hmotnosti 1000 tun bylo vymrštěno nad halu elektrárny. Potrhalo se také chlazení. Všude v okolí se nacházel grafit a roztavený beton. Nic netušící lidé začali boj o svůj život.

Právě zobrazení lidských osudů v tomto seriálu oceňuji nejvíce. Jejich zde několik. Příběh hasiče, který hasil požár jako jeden z prvních. Muži, kteří likvidovali trosky. Následně osudy běžných lidí, kteří zde žili. Dělníci, kteří prokopávali tunel. Všem těmto lidem se změnil život během několika minut. Všichni tito lidé si zaslouží naše největší uznání a respekt.

Bydza27 zatím tento film nehodnotil/a.
Velkou pochvalu si také zaslouží tvůrci seriálu. Propojení hlavních událostí s běžným životem lidi je opravdu fenomenální. Děj Vás doslova pohltí. Tak hlubokou stopu jako tento seriál ve mně dlouho nic nezanechalo. Mohu vřele jen doporučit. Určitě poslouží k hlubšímu zamyšlení nad svým vlastním životem.

Reklama

KOMENTÁŘE

Zatím nebyl přidán žádný komentář.