Neviditelný / The Invisible Man: RECENZE

Cecilia žije s psychopatem, od kterého si naplánovala téměř dokonalý útěk. Povedlo se a ona chce - v utajení samozřejmě, začít nový život. Ví, s kým žila, a proto má neustále paranoidní představy, že je sledována. Adrian nebyl obyčejný člověk, ale bohatý a uznávaný vědec, expert na moderní technologie a optiku. Jednoho dne dostává zprávu, že její ex spáchal sebevraždu a ona zdědila balík peněz. Je to opravdu šance na nový život, nebo jen Adrianův důmyslný plán, jak ji definitivně zničit?

V roce 2016 oznámilo studio Universal Pictures start projektu „Dark Universe“. Každý rok měl jít do kin jeden film s jejich „monstrem“ a cílem bylo příběhy Mumie, Drákuly, Netvora z Černé laguny, Frankensteina… propojit. S velkou slávou oznámili, že pro film „The Invisible Man“ počítají s Johnny Deppem a hlavní roli ve snímku „Mumie“ (2017) dostal Tom Cruise. „Mumie“ však zklamala nejen kritiky, ale také diváky a studio ze svých plánů ubralo.

O příběh „Neviditelného muže“ pak projevil zájem úspěšný producent hororových filmů Jason Blum. Napsání scénáře a režii dostal na starost neméně úspěšný Leigh Whannell (série SAW, INSIDIOUS nebo film UPGRADE/2018). Jo a samozřejmě s Johnny Deppem už nikdo nepočítal…

Celkem blbě se o tom něco píše, protože i mírný „okecávání“ vede ke spoilerům. Ale to by o tom nemohl napsat nikdo. A nevznikl by ani trailer (na který nedoporučuji koukat, protože obsahuje skoro to nejzajímavější…). Co spoiler není, je fakt, že to má od samého začátku parádní atmosféru plnou strachu. Hlavně když nevíte, jestli oprávněného nebo jen ta holka nemá „kebuli v cajku“. Psychologický školení absolvovali autoři s vyznamenáním! Jenže kolem podivných věcí nejde chodit neustále, jako kolem horké kaše. Navíc, když je vyřčeno, že Adrian nebyl jen tak obyčejný člověk, ale výborný vynálezce, který dle mého úsudku, měl nakročeno k sestrojení „perpetuum mobile“. (To jen tak mimochodem…) Otázka ale nezní, co vynalezne Adrian, ale co s tím bude Cecília dělat? Přece nezaleze do kouta a nebude (pořád) bulet!

Elisabeth Moss (série PŘÍBĚH SLUŽEBNICE) tahle role vyloženě sekne. Podle mě se hodí k tomu jejímu obličeji. Nijak zvlášť ji nemusím, ale tady ten svůj „útrpný“ výraz prodala na tisíc procent! Skoro celý film je na scéně osamocená. A když tomu tak je, buďte si jistí, že je to napínavý. Bez laciných lekaček (i když ten jeden okamžik byl fakt super!) nebo trapných pokusů vymyslet něco světoborného, jen díky hudbě – tichu, výrazu v obličeji a neviditelnýmu nepříteli. Je to horor, takže některý věci se nijak speciálně vysvětlovat nemusí. Navíc tady to ani nejde. Cecília je v očích všech totální magor, takže manželův plán vychází na výbornou. Často si představuji, že jsem v její kůži a že ti ostatní takhle blbě koukají na mě! Nevybavuju si, kdy naposledy byl tenhle „nevěřící efekt“ takhle dobře udělaný. Kritici navíc přirovnávají příběh ke skutečnému manipulování a zneužívání žen v partnerských vztazích. Mně se víc líbí myšlenka, že neviditelní lidé, skrývající se za anonymitou sociálních sítí, dokáží ničit život jiného člověka.

Původní snímek z roku 1933 je označován jako jeden z nezapomenutelných milníků světové kinematografie. Mistr hororů James Whale jej natočil podle knihy H.G. Wellse a vypráví o lékaři, který se stává neviditelným a následně páchá strašlivé zločiny díky séru. Nový NEVIDITELNÝ takovou událostí není. Přesto se za něho tvůrci stydět nemusí. Film zaznamenal velký divácký zájem. Přestože se po 3 týdnech kvůli coronavirové pandemii přestal promítat v kinech, utržil 123 mil USD (výrobní náklady = 7 mil USD). Asi nepřekvapí, že studio Universal už připravuje ženský „monster“ projekt „The Invisible Woman“. Scénář má napsat Erin Cressida Wilson (DÍVKA VE VLAKU / 2016).

František Jukl (Fr) hodnotí:80%
NEVIDITELNÝ je hlavně napínavý film. To ostatní v něm je taková sympatická hororová povídačka, která si vystačí s pár postavami. Později se to z psychologického hororu změní na psychologický komiks. Neříkám, že je to špatně, jen místo té napínavé atmosféry přichází napínavé nahánění s neviditelným nepřítelem.

Reklama

KOMENTÁŘE

Zatím nebyl přidán žádný komentář.