Brightburn / Syn temnoty: RECENZE

 

Nový horor pod producentskou záštitou Jamese Gunna, režiséra Strážců galaxie. Co se stane, když dítě z jiného světa přistane na Zemi, ale místo toho, aby se stalo hrdinou, přetvoří své superschopnosti v zlověstné činy?

Ten námět na mix žánrů komiksu a hororu není marný. V současném komiksovém ošálení by mohl mít i špatný hrdina resp. antihrdiny prostor a vedle všech esách i světlých stránkách protagonistů by se dala ukázat i temná. BrightBurn však není druhý Spawn, kde se Pekelník snaží zachránit lidičky na Zemi. V prologu to vypadá spíše na jemné erotické harašení, ale zapomeňte, to jsou pouze jemné náznaky a později se dočkají spíše milovníci krve. Malý chlapec s nejasným původem (všichni se budou předhánět v porovnávání temného Starman či Supermana) roste, má neuvěřitelné nadání v jistých oblastech, ale zároveň je trošku pozadu v jiných.

Současná medicína či psychologie by asi neodolala pokušení dát mu nálepku mírného autisty či jiného syndromu. Ale Brandon Breyer je sužován jiným trápením a to se začne drát ven, což postupně pocítí mnozí v jeho okolí. Nejprve jsou nadpřirozené schopnosti servírované pouze v malých dávkách. Že má velkou sílu a zřejmě dobrou paměť. No když se začne neuvěřitelně rychle pohybovat, ukáže žízeň po krvi a občas někomu ublíží a ani o tom neví, to už jeho rodiče zpozorní (my dostáváme kousky info v malých flashbacích a zjistíme, že ho nezplodily sami). A krvelačné choutky a výkyvy nálad začnou řádně stoupat a okolí to pocítí ..

Brightburn se dá teoreticky rozdělit na dvě části - když netušíme, co se děje a jsme hladoví po objevech a exekuční, kdy se už malý Brandon začne projevovat naplno, mystérium je pryč a už jen čekáme jakou spoušť chce za sebou zanechat. A David Yarovesky dostal od scénáristů pár nápadů, ale obyčejný děj, co se pouze spíše pouze vleče k očekávaným vraždám či řádění malého BB. Gradace v podobě nasazování větší síly i nebezpečí v okolí zpočátku funguje. Jenže Gunnovci mají očividně rádi repete a některé scény či pointy rádi opakují. V praxi to znamená, že už by se mohli posunout dál, ale udělají zvláštní trik - vrátí se k něčemu, co je jasné, prohodí náladu na minulou a jde se v ději o kousek dál znovu.

Cítit, že bylo umění naplnit celých 90 minut, a tak si pomáhají nejen takovými berličky a opakovanými scénami, ale hledají jak rozdělit jisté oznámení a jejich načasování. Polemika o ději bokem, mnozí budou čekat na speciální schopnosti Brandona a dočkají se lecčems, ale zaškatulkovaný do kategorie hororu-vyvražďovačka nás ještě více navnadí na rozličné vraždy. Film se zde mění na typický slasher, kde místo tajemného zabijáka vidíme vznášejícího se chlapce, který vždy použije nějakou speciální schopnost, aby se dostal k oběti. Můžete se těšit na pár skutečně efektních smrtí ve stylu Final Destination, nepříjemné záběry, kde jistě nejedna slabší povaha odvrátí zrak a jiná se bude asi už smát, že co autoři vymysleli. Ale ano, Brandonové způsoby zabíjení nejsou marné, akorát to finále se už propálí do nečekaných výšin, autoři zde asi utratili cosi navíc z rozpočtu.

Lucie Opltová hodnotí:60%
Problém Brightburna je v rozpolcenosti. Hororovým fanouškům nebude asi moc vyhovovat komiksová nástavba a zase komiksové publikum bude odrazeny občasnými lekačkami nebo přílišnou brutalitou, což i při spojení s menším počtem speciálních schopností nenaplní očekávání. Navíc poslepovaný scénář by rád šokoval, přinesl cosi nevídané - ve skutečnosti toho mnoho není a spíše dává šanci diskutovat o tom, jak se mohl tento námět převést do podoby ještě lépe. Neustále máte pocit a čekáte na nějakou dávku originality, ale přibližně v polovině zjistíte, že už nepřijde a stane se přesně to, co tipujete. Nemluvě o udičkách typu, že když někdo s chlapcem má jít někam pryč, asi nedopadne dobře. Námět na Brightburn byl tedy dobrý - ale po vidění zůstává bohužel tím nejlepším co tento projekt měl. Pokud tedy nechcete uznat, že Elizabeth Banks hraje dobře i tyto menší role.

Reklama

KOMENTÁŘE

#3 Napsané 02.06.2019 11:27
Je to škoda, trailery vypadali dobře. :)