Shazam!: RECENZE

Filmové univerzum DC na tom nebylo nejlépe už od dob po Muži z oceli , který se divákům převážně líbil.

Od té doby to byl samý přešlap , přičemž fanoušci komiksů zůstali zděšeni po tímovce Justice League , která nesahala ani po kotníky Avengerem před pěti lety. Že by však DC v dalších filmech konečně objevilo svou silnou stránku? Dnes si řekneme, zda a jak tento film pozměnil celou budoucnost tohoto univerza - toto je naše Shazam! RECENZE.

Billy Batson je téměř obyčejný 14-letý chlapec , který utekl od každé pěstounské rodiny, která se ho snažila adoptovat. Jak se však ukáže, je jedinou šancí starého mocného čaroděje , který už víc nedokáže udržet na uzdě tzv. Sedm smrtelných hříchů . Billy tedy převezme jeho moc - vysloveným "toho" slova se dokáže proměnit na svou verzi maximálního potenciálu , čímž získá schopnosti, které se vyrovnají i Supermanovi. Dokáže tento mladý chlapec svým čistým srdcem překonat mnohem silnějšího a zkušenějšího Dr. Thaddeus Sivan ?

Superhrdinský příběh jako vyšitý ... Právě tím bych chtěl recenzi na film Shazam! začít. Studio DC totiž neudělalo nic revoluční, protože příběh, kdy ten správný člověk z ničeho nic získá ohromnou moc, jsme viděli už mnohokrát . Tentokrát je to však přece jen něčím jiné. Do klasického příběhu totiž tvůrci rozosiali úžasné vedlejší postavy , zábavné momenty sžít se s rolí hrdinu a velmi silné emoce . Shazam! tedy není nový koncept, ale působí svěže a moderně.

Rodina nadevše?

Novinka má pro některé překvapivou délku 131 minut , protože příběh není nic speciálního. Samozřejmě, o kousek mohla být klidně zkrácena , ale není to žádná katastrofa. Čemu se tedy tyto minuty věnují? Inu, je toho dost, avšak nejpodstatnější je srdceryvný příběh o rodině. Ten je základem a slouží jako odstrkovací plocha pro všechny ostatní aspekty děje.

Velmi mě potěšilo, že hlavní hrdina i hlavní antagonista mají stejné paralely v jejich příběhu. Billy je sirotek, který touží najít svou rodinu, zatímco Thaddeus rodinu má, ale lépe by mu bylo bez ní. Není to tedy takové obyčejné "já jsem dobrý, ty jsi špatný - pojďme se bít," ale má to větší emocionální dopad . Obzvláště Billy si prochází několika těžkými chvílemi, ve kterých se nemůže spolehnout ani na moc starověkých bohů . S otázkami rodiny se musí vypořádat sám, co do superhrdinského žánru pasuje dokonale.

Billyho superschopnosti

Když Billy vykřikne slovo shazovat , získá moudrost Šalomouna , sílu Hérakla , výdrž Atlase , moc Dia (Zeus), odvahu Achillesa a rychlost Merkuru . Nemyslete si však, že se promění na někoho jiného. Ačkoliv jeho supersilnou verzi zobrazuje fantastický herec Zachary Levi , uvnitř je to stále tentýž 14-letý chlapec . Z tohoto faktu pramení úžasně vtipné situace a realistické příležitosti, které by chtěl mladý teenager v těle dospěláka využít.

Mnohem důležitější je již však tento koncept z komiksů geniální symbolikou a otázkami, které vzbuzují. Co byste dělali vy, pokud byste se z nenápadného sirotka, který se vyhýbá cizím pohledem, přeměnily na mocného hrdinu? Musíte pomáhat ostatním, i když jste si tu sílu nepřáli? Sem by se hodila ikonická věta strýce Bena z konkurenčního Marvelu, no Shazam! dokazuje, že to již nebude zapotřebí . Tyto studia spolu už dříve přestaly soutěžit - místo toho si každé hledá vlastní styl, který DC tentokrát trefilo po hlavičce.

DC Comics to konečně dokázali?

Ne, není to přehnaný pozitivizmus. Jako každý pravý fanoušek filmů, ani já nepřeji žádnému studiu či filmaři, aby jejich počiny selhávaly. Velmi mě proto těší, že DC konečně objevilo svou hrací plochu. Shazam! míchá primitivní i inteligentní humor, velmi silné emoce a základní otázky o roli superhrdiny, čímž přináší skvělý zážitek. Ještě stále zde není řeč o rozsáhlých příbězích napříč několika filmy či tímovkami, no sólovky má studio oficiálně v hrsti.

Shazam! je dokonalý úvod ikonického hrdinu, který bude velkým tahačem v budoucnu studia. Z pohledu diváků se můžeme těšit, protože téměř každý aspekt filmu je skvěle zvládnutý. Ve zkratce jde o starý dobrý recept superhrdinského příběhu, ale na vyšší úrovni.

Zpracování a herci

Novinka se vydařila i z hlediska filmového zpracování. Tzv. "Production value" je až na pár výjimek skvělý, vizuální styl filmu je také usměrněný a akční scény jsou natočeny tak, že vás z nich velmi nebolí hlava. Co víc si při komediální komiksovke přát? No přece fantastické postavy , které ztvární podobně dobří herci!

Zachary Levi je prostě úžasný. Billy (Asher Angel) je v kůži své dospělé verze mnohem sebevědomější, ale Levi stále dokázal zachytit osobnost mladého chlapce, který absolutně netuší, jak se s tím vypořádat. Postava titulního hrdiny je kromě toho skvěle napsaná , protože od začátku do konce příběhu si projde velkými morálními změnami - znovu, co víc si přát? Doplňují ho už jen noví sourozenci, z nichž nejvíce zaujal Freddy (Jack Dylan Grazer).

Lucie Opltová hodnotí:80%
Shazam! sice nepřekvapuje samotným příběhem, ale příjemným způsobem se vyhýbá zklamání. Je skvělé vidět, že studio DC konečně zvládlo vtipnou akční jízdu, jaká má být. Novinku budete díky roztroušeným vtipným momentem sledovat s velkým úšklebkem na tváři , ale ve více chvílích se vám do očí budou tlačit slzy . Nevyhýbá se sice ohranit klišé scénáři či prostřelenou finále, ale chlubí se úžasnými postavami, filmařina a hereckými výkony . Díky tomu film Shazam! získává hodnocení 5/5.

Reklama

KOMENTÁŘE

Zatím nebyl přidán žádný komentář.