Aladin je vzrušující příběh o okouzlujícím pouličním zlodějíčkovi Aladinovi, kurážné a cílevědomé princezně Jasmíně a džinovi, který je dost možná klíčem k jejich budoucnosti. Film režíruje Guy Ritchie, který do pohádkového přístavního města Agrabahu vnese svižnou a strhující akci.
Původního Aladina z roku 1992 jsme na moviefan nerecenzovali, ale je korektní napsat, že má u mě jasné hodnocení 10/10. Doručila bych ho všem: krásnou animaci, dobrodružný děj, vtipné zvířata (Abu i Jago) i lidské postavy. Aladin je dobrák, Jafar skvělý záporák, Jasmína půvabná princezna a přirozeně Džin v podání Robina Williamse kradl show pro sebe.
Ruku na srdce - může to fungovat o 27 let později v hrané podobě za 183 milionů dolarů? Děj kopíruje původní rámec. Chudý chlapec Aladin přežívá v ulicích Agrabahu, za stěnami paláce žije krásná princezna, co by chtěla být raději Sultánka a ne manželkou prince, co se jí sem přijde dvořit. Zálusk na trůn má vezír Jafar, který hledá v poušti tajemnou kouzelnou lampu - stačí ji jen promnout, vyletí džin a splní tři přání. Zatímco Aladin se netušíc zamiluje do princezny na útěku z paláce, Jafar ho popadne na misi do pouště, aby mu našel lampu (podle legendy do jeskyně může vstoupit pouze chlapec se zlatým srdcem).
Aladin lampu sežene, placky a začne postupovat ve své misi: stát se princem a získat princeznu. Jafar spřádá mezitím jiné plány a když už je lampa v jeho blízkosti ... Na Disneyho hraných verzích původních animáků mě nepřestávají udivovat tři věci. První je tradičně šikovný režisér, od kterého si člověk slibuje tvůrčí talent a snahu vtisknout filmu něco navíc. Bill Condon (Kráska a zvíře), Tim Burton (Dumbo) a nyní Guy Ritchie. Ani jeden neukázal nic pořádného a dokonce má náramné problémy protlačit svůj styl do Disneyho pohádek.
Zde se dočkáme jednoho-dvou efektů jako od Guye Ritchieho (stop obrazu), ale je to strašně málo. Na poměry dravé režie tohoto Brita, je Aladin rozvláčný. Druhá vlastnost hraných verzí: obrovské peníze + přepálená stopáž. Každý film atakuje hranici dvou hodin, občas ji podleze (Dumbo), jindy překročí. A zbytečně. Všechny animáky si vystačili se 75 až 90 minutami. Když začnete zjišťovat, kde se ty hrané verze nafukují, je to fuška. Jsou to déle či nové písničky, dialogy? Těžko určit, někde se zde natahujeme o půlhodinu a více, čím trpí pozornost diváka. Nemluvě o tom, že právě v dnešní instantnější době bychom potřebovali svižnější kousky. Zatřetí, každý film soupeři s původním kouzlem a jeho animací. Nejlepé dopadl Jon Favreau při Knize džungle.
Jenže to, co funguje v animáku, se v hrané verzi zpráva nejednou zvláštně. Nejde ani o lety na koberci nad Agrabah, ty dopadly dobře - ale přijde ikonická píseň A Whole New World a zní jinak v originále i dabingu. Celková atmosféra je v zásadě jiná. To jistě platí pro postavy: papoušek Jago chce být sílený vtipálek a už jen opakuje slovíčka do rytmu i scény. Abu chce být vtipnou opicí, ale mimika animace se napodobit nedá - je milý, má rychlé pohyby, ale originál je trošku vyšší liga. Osobitou kategorií je džin, jak ho volají překladatelé. Will Smith prokáže kus herectví i zpěvu, ale nezapomeňte, že gro vtipů vyšlo z bleskové proměnlivé animace a mini-grotesek, kde dělali bláznivé věci typu posiloval s obrovským závažím nebo dělal kouzla na počkání.
Takových kousků se dočkáte i v hrané verzi, ale nepůsobí příliš přirozeně - je zde i scénka se závažím, je absurdní, ale už vás tolik neohromí. Ještě se budete občas divit, které momenty jsou jeho kouzlem a které ještě přirozené (Aladinův tanec). Každopádně, Will Smith není marná volba a pokud si odmyslíte prvotní kritiku jeho modrého těla a make-upu, dělá co má. Horší je to s písněmi, které oproti originálu přes angažmá Alana Menken tolik nehřejí. Novinka Speechless pro Jasmínu je dokonce ukřičených a místy se těžko určují zpívaná slova. Kromě Prince Aliho jsou to všechno spíš kopie a každé cosi chybí. Ale nejednomu divákovi při písních napadne, že Disney se tu náramně pokouší o vlastní Bollywood. Dvojice začínajících herců byla dobrou volbou v originále pro neporovnání s jinými rolemi, Naomi Scott je v tomto směru lepší než chlapecký hrdina. Není to původní Sibal z animáku, ale zlaté srdce stále má.
KOMENTÁŘE